ŠOK: Uznávaný virológ spôsobil rozruch: Koronavírus podľa neho mal uniknúť z laboratória!

Teóriu, že vírus preskočil na človeka zo zvierat, považuje za málo pravdepodobnú. „Nemyslím si, že to prešlo z netopiera na človeka.“

Bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield si myslí, že nový koronavírus SARS-CoV-2 s najväčšou pravdepodobnosťou unikol z laboratória. Nepredpokladá však, že bol za tým zámer. Uviedol to v rozhovore pre televíziu CNN, ktorý bol odvysielaný v piatok.

Iní ľudia tomu neveria. Je to v poriadku. Veda na to raz príde,“ povedal Redfield.

Teóriu, že vírus preskočil na človeka zo zvierat, považuje za málo pravdepodobnú. „Nemyslím si, že to prešlo z netopiera na človeka.

Redfield bol riaditeľom CDC v rokoch 2018 – 2021, keď ho na tomto poste vystriedala Rochelle Walenskyová.

Podľa nemeckého denníka Die Welt je však táto téza sporná – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) totiž takéto odôvodnenie pôvodu vírusu pokladá za „mimoriadne nepravdepodobné“.

Prvý prípad ochorenia COVID-19 bol hlásený v stredočínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Medzinárodné vyšetrovanie v tomto meste, ktoré cieľom bolo odhaliť pôvodný zdroj nákazy, sa začalo až v januári 2021. Tím WHO, ktorý viedol Peter Ben Embarek, strávil v januári a februári vo Wu-chane štyri týždne a navštívil tam miesta spájané s prvými prípadmi nákazy. Správu o výsledkoch vyšetrovania mal jeho tím predstaviť minulý týždeň, no zatiaľ sa tak nestalo.

Podľa Embareka sa koronavírus SARS-CoV-2 preniesol na človeka z netopierov prostredníctvom iného zvieraťa, ktoré bolo medzihostiteľom.

 

 

zdroj: TASR,Obrázok od Tumisu z Pixabay

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com