SMUTNÁ SPRÁVA: Zomrela skvelá herečka Helena Kružíková († 92)

Smutnú správu oznámilo Národné divadlo v Brne. V stredu 3. marca zomrela herečka Helena Kružíková († 92). Rodáčka z Třebíča bola držiteľkou ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo v činohre aj Ceny Františka Filipovského. Jej hlas poznajú aj fanúšikovia seriálu Dallas, kde vytvorila český hlas „Miss Ellie“, manželku zakladateľa firmy Jock Ewing.

O jej úmrtí informovalo Národné divadlo Brno na svojich webových stránkach; podľa rodiny zomrela herečka v stredu.

„S ľútosťou oznamujeme, že zomrela skvelá herečka a energická dáma – pani Helena Kružíková (* 17. Novembra 1928). Jej prvá rola v našom divadle bola Bělena v Tylově Strakonickém dudáku už v roku 1951), „uviedlo na svojom webe Národné divadlo Brno.

Kružíková sa narodila v roku 1928 v Třebíči. Do brnenskej činohry prišla v roku 1951 po absolvovaní Janáčkovej akadémie múzických umení (JAMU) a krátkom angažmáne v Českom Těšíne. Jej prvá rola v Brne bola Bělena v hre Strakonický dudák.

Kružíková neskôr hrala napríklad postavu Matky v rovnomennej hre Karla Čapka.
Poslednú úlohu naštudovala v roku 1990 v inscenácii Tovje vydáva dcéry.

Herečka sa venovala tiež pedagogickej práci, rozhlasovej tvorbe a dabingu, za ktorý získala i Cenu Františka Filipovského. Príležitostne vystupovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch ako Škola otců, Tři přání, Vysoká zeď nebo První den mého syna.

 

zdroj: novinky.cz, blesk.cz, Obrázok od Andreas Lischka z Pixabay

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com