SMUTNÁ SPRÁVA: Zomrel známy oceňovaný filmový režisér († 86)

V sobotu zomrel španielsky režisér Mario Camus, ktorého film o následkoch občianskej vojny v Španielsku v rokoch 1936-39 získal hlavnú cenu na filmovom festivale v Berlíne. Mal 86 rokov.

„Filmový režisér Mario Camus zomrel v Santanderi,“ uviedla španielska Akadémia filmových umení a vied v príspevku na sociálnej sieti.

Camus, ktorého najlepšie filmy boli inšpirované veľkými literárnymi dielami, na seba prvýkrát medzinárodne upozornil, keď jeho film o následkoch španielskej občianskej vojny „La Colmena“  získal v roku 1983 Zlatého medveďa na filmovom festivale v Berlíne.

Nasledujúci rok získal film „Los santos inocentes“ (Svätí nevinní) špeciálne uznanie poroty na filmovom festivale v Cannes a jeho dve hviezdy získali spoločne cenu za najlepší herecký výkon.

V roku 2011 získal čestnú cenu Goya, španielsku obdobu Oscara.

Camusova smrť prišla deň po úmrtí 95-ročného španielskeho dramatika Alfonsa Sastreho, otvoreného kritika cenzúry počas desaťročia trvajúcej španielskej diktatúry, pričom premiér Pedro Sanchez v sobotu vzdal obom hold na Twitteri.

„Tí z nás, ktorí milujú film a divadlo, dnes smútia. Lúčime sa s dvoma kultúrnymi velikánmi, Alfonsom Sastrem a Mariom Camusom. Z našich miest v hľadisku sa budeme naďalej tešiť z ich výnimočných diel,“ napísal.

 

zdroj: france24.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com