SMUTNÁ SPRÁVA: Zomrel legendárny francúzsky herec Jean-Paul Belmondo († 88)

Legendárny francúzsky herec Jean-Paul Belmondo zomrel v pondelok vo veku 88 rokov. Jeho právnik povedal agentúre AFP. Belmondo bol neodmysliteľne spätý s novou vlnou 60. rokov a medzi jeho najznámejšie filmy patria Na konci s dychom a Muž z Ria.

„Už nejaký čas bol veľmi unavený. Zomrel pokojne,“ povedal hercov právnik Michel Godest. Belmondo utrpel v roku 2001 mozgovú príhodu, po ktorej čiastočne ochrnul.

Belmondo, ktorého francúzske publikum prezývalo Bébel, sa stal jednou z najväčších hviezd krajiny v 60. a 70. rokoch. Bol kľúčovou postavou vynikajúcej generácie európskej kinematografie tohto obdobia a séria filmov, ktoré nakrútil s režisérom Jeanom-Lucom Godardom, zanechala nezmazateľnú stopu v európskej kinematografii.

Narodil sa v roku 1933 na parížskom predmestí Neuilly-sur-Seine v rodine sochára Paula Belmonda a maliarky Madeleine Reinaud-Richard. Študoval na divadelnej škole v Paríži.

Do povedomia filmových kritikov sa dostal vďaka úlohe Michela Poiccarda alias Laszla Kovacsa vo filme Na konci s dychom režiséra Jeana-Luca Godarda z roku 1960.

Charizmatický herec, ktorý často sám predvádzal odvážne kaskadérske kúsky, sa v 60. rokoch minulého storočia presťahoval do komerčnejších mainstreamových filmov a stal sa jedným z hlavných francúzskych komediálnych a akčných hrdinov.

Úspešný bol aj na divadelných doskách, kam sa vrátil v roku 1987 s adaptáciou románu Alexandra Dumasa Kean. V Paríži si zahral aj hlavnú úlohu v kultovom Cyranovi de Bergerac.

Za svoj výkon vo filmovej dráme Cesta rozmaznaného dieťaťa získal Cézara. V roku 2011 získal na filmovom festivale v Cannes Zlatú palmu za celoživotné dielo.

zdroj: AP, twitter, youtube

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com