SMUTNÁ SPRÁVA: Zomrel bývalý politik Jaroslav Paška (†67)

Vo veku 67 rokov zomrel politik Jaroslav Paška. Na sociálnej sieti to uviedla jeho rodina.

S neopísateľnou bolesťou v srdciach si Vám dovoľujeme oznámiť, že dnes nás navždy opustil náš manžel, otec, syn a brat Jaroslav Paška,“ uviedli na jeho facebookovom profile.

 

Slová sa ťažko hľadali aj predsedovi SNS Andrejovi Dankovi. „Desať rokov sme stáli bok po boku. Nemal som politicky bližšieho priateľa. Bol to jeden úžasne dobrý človek, úprimný a priateľský. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinke v mene SNS a jej členov. Jaro náš, lúčime sa s tebou,“ uviedol.

Boris Kollár, líder Sme rodina reagoval na sociálnej sieti slovami: „Smutná správa. Ani uveriť tomu nemôžem. Je mi to veľmi ľúto. Jaro bol kolega bojovník za národné a konzervatívne hodnoty. Vždy stál na strane národných záujmov. Česť jeho pamiatke.”

Rodine a blízkym Jaroslava Pašku vyjadrila prezidentka Zuzana Čaputová úprimnú sústrasť.

Ing. arch., akad. arch. Jaroslav Paška (* 20. jún 1954, Banská Štiavnica – † 15. júl 2021) bol slovenský politik, minister školstva, europoslanec a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za SNS.

Paška sa narodil v Banskej Štiavnici, vysokoškolské štúdium absolvoval v Bratislave. V rokoch 1972 – 1989 navštevoval Strednú všeobecnovzdelávaciu školu v Bratislave, v rokoch 1972 – 1982 študoval na Fakulte architektúry SVŠT a v rokoch 1975 – 1978 na VŠVU. Od roku 1978 pôsobil projektant a architekt v slobodnom povolaní, medzi rokmi 1985 – 1993 vyučoval na FA STÚ a SjF SVŠT.

V roku 1990 vstúpil Paška do Slovenskej národnej strany pri jej obnovení.[2] Stal sa ministrom školstva za SNS v druhej vláde Vladimíra Mečiara od 10. novembra 1993 do konca vlády v marci 1994. Poslancom NR SR bol medzi rokmi 1994 – 2009 a opätovne od roku 2016. Od roku 1999 tiež pravidelne pôsobil ako podpredseda alebo 1. podpredseda SNS.

Do Európskeho parlamentu kandidoval v roku 2009 za Slovenskú národnú stranu a stal sa podpredsedom skupiny Európa slobody a demokracie (EFD). V roku 2014 svoj mandát neobhájil.

Patril medzi aktívnych odporcov Istanbulského dohovoru o zastavení násilia na ženách. Na túto tému je známy jeho výrok „20 percent žien sa stretlo s tým, že boli doma napadnuté. Súčasne platí, že väčšina žien sa s týmto nestretla alebo to neavizovala. To znamená, že tie štyri pätiny rešpektujú isté postavenie v spoločnosti“.

 

zdroj: facebook, wikipedia

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com