SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 99 rokov zomrel legendárny filmový režisér

Vo veku 99 rokov zomrel v stredu ráno filmový režisér Antonín Kachlík, ktorý okrem iného nakrútil rozprávku Princ Bajaja. Správu potvrdil Jiří Srstka z agentúry Dilia. Medzi Kachlíkove najúspešnejšie diela patrí film Ja, bože smutný, nakrútený podľa poviedky Milana Kunderu, film Pršalo šťastie a filmy Bolo nás desať a Náš dedko Jozef. 

Niektoré Kachlíkove diela zo 60. rokov boli zaradené medzi trezorové filmy, neskôr nakrúcal prorežimné filmy.

Rodák z Kladna, ktorý od mladosti inklinoval k ľavicovej politike a počas vojny pôsobil v odboji, vyštudoval réžiu na pražskej FAMU. Jeho celovečerný debut June Days vznikol na základe jeho vlastného rovnomenného románu. V jeho ďalšom filme Bylo nás desať sa na plátne objavilo viacero budúcich hviezd vrátane Olgy Schoberovej a vtedy slávnej dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr.

Dva z jeho filmov na motívy kníh Jana Trefulku, Pršalo šťastie a Tridsaťtri strieborných prepelíc, sa nepáčili vtedajšej cenzúre a skončili v trezore. Rovnaký osud postihol aj film Ja, bolestný Boh.

Jeho rozprávka Princ Bajaja bola ocenená na filmovom festivale v Benátkach v roku 1971. V roku 1982 bol jeho film Čarovné dobrodružstvo na motívy románu Alaina Fourniera ocenený na filmovom festivale v San Sebastiáne. Ocenenie získal aj za dokumentárny film What was Total Deployment (Čo bolo totálne nasadenie), ktorý vychádza z jeho vlastných zážitkov počas vojny.

Kachlík natočil niekoľko politicky angažovaných, časom preverených filmov. Počas komunistického režimu patril k oceneným filmovým tvorcom, získal Rad práce a Štátnu cenu Klementa Gottwalda.

V rokoch normalizácie nakrútil životopisný film o komunistickom vodcovi Klementovi Gottwaldovi Dvadsiaty deviaty, za ktorý je dodnes kritizovaný. Miloš Forman vo svojich spomienkach píše, že keď prišiel do Prahy nakrúcať Amadea, režiséri Kachlík, Jiří Sequens a Jaroslav Balík protestovali.

Kachlík vyučoval filmovú réžiu na FAMU v rokoch 1971 až 1992. Medzi jeho žiakov patrili Zdeněk Troška, Karel Smyczek, Jitka Němcová a Vladimír Merta. Napísal a vydal celkovo päť kníh, z ktorých poslednou bol v roku 2003 nerealizovaný scenár Ako sa narodil Švejk a zomrel Hašek. Vychádza z teórie, že Jaroslava Haška v Lipnici otrávili ruskí bielogvardejci.

zdroj: denik.cz

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com