SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 91 rokov zomrel bývalý prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov

Michail Gorbačov, ktorý ukončil studenú vojnu bez krviprelievania, ale nedokázal zabrániť rozpadu Sovietskeho zväzu, zomrel v utorok vo veku 91 rokov, informovali ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na predstaviteľov nemocnice.

Gorbačov, posledný sovietsky prezident, uzavrel dohody o znížení počtu zbraní so Spojenými štátmi a partnerstvá so západnými mocnosťami s cieľom odstrániť železnú oponu, ktorá od druhej svetovej vojny rozdeľovala Európu, a dosiahnuť zjednotenie Nemecka.

„Michail Gorbačov zomrel dnes večer po ťažkej a dlhotrvajúcej chorobe,“ citovala agentúra Interfax z vyhlásenia ruskej Ústrednej klinickej nemocnice.

Gorbačov bude pochovaný na moskovskom Novodevičom cintoríne vedľa svojej manželky Raisy, ktorá zomrela v roku 1999, uviedla agentúra Tass s odvolaním sa na zdroj oboznámený so želaním rodiny.

Keď sa v roku 1989 v krajinách sovietskeho bloku v komunistickej východnej Európe rozšírili prodemokratické protesty, zdržal sa použitia sily – na rozdiel od predchádzajúcich vodcov Kremľa, ktorí poslali tanky na potlačenie povstaní v Maďarsku v roku 1956 a v Československu v roku 1968.

Protesty však podnietili snahy o autonómiu v 15 republikách Sovietskeho zväzu, ktorý sa v nasledujúcich dvoch rokoch chaoticky rozpadol.

Gorbačov sa márne snažil zabrániť tomuto rozpadu.

Keď sa v roku 1985 stal generálnym tajomníkom sovietskej komunistickej strany, mal len 54 rokov a rozhodol sa oživiť systém zavedením obmedzených politických a hospodárskych slobôd, ale jeho reformy sa vymkli spod kontroly.

Jeho politika „glasnosti“ – slobody prejavu – umožnila dovtedy nemysliteľnú kritiku strany a štátu, ale zároveň povzbudila nacionalistov, ktorí začali presadzovať nezávislosť v pobaltských republikách Lotyšsku, Litve, Estónsku a ďalších.

Mnohí Rusi nikdy neodpustili Gorbačovovi turbulencie, ktoré jeho reformy vyvolali, a následný pokles životnej úrovne považovali za príliš vysokú cenu za demokraciu.

Liberálny ekonóm Ruslan Grinberg po návšteve Gorbačova v nemocnici 30. júna pre spravodajský portál ozbrojených síl Zvezda povedal: „Dal nám všetkým slobodu – ale nevieme, čo s ňou máme robiť.“

https://twitter.com/cnnbrk/status/1564714821202968577?s=20&t=ieBseZyNvToMaSLabMw2SQ

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com