SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku 90 rokov zomrel legendárny český herec!

V nedeľu zomrel Jiří Srnec, divadelný režisér, choreograf, libretista, herec, výtvarník a manažér Černého divadla. V pondelok to oznámil hovorca Národného divadla Tomáš Staněk.

„Včera (v nedeľu) zomrel divadelný režisér, choreograf, libretista, herec a výtvarník Jiří Srnec. Uctite si jeho pamiatku!“ povedal Staněk.

Srnec, ktorý sa narodil 29. augusta 1931 v Žaľove, vyštudoval konzervatórium a bábkarskú fakultu DAMU, ako aj grafickú školu.

Začiatkom 60. rokov založil svoje Čierne divadlo. Bol tvorcom takých inscenácií ako Pruhovaný sen, Legendy starej matičky Prahy, Alica v krajine zázrakov, Peter Pan, Labyrint, Týždeň snov a Biely Pierot v čiernom.

Najväčší zlom v jeho kariére nastal v roku 1962, keď bol neznámy divadelný súbor z Československa pozvaný na prestížny festival v škótskom Edinburghu. Sedemčlenné divadlo tam malo veľký úspech.

Spolupracoval aj s divadlom Semafor, Laternou magikou, Divadlom Spejbla a Hurvínka a Štátnou operou v Mníchove. V roku 1989 založil súbor Imaginativ Praha.

V roku 2011 mu vtedajší prezident Václav Klaus udelil medailu Za zásluhy.

V roku 2018 získal Cenu Thálie 2017 za mimoriadny umelecký prínos českému divadelnému umeniu.

zdroj: novinky.cz

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com