SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 89 rokov zomrela legendárna herečka!

Nichelle Nicholsová, ktorá v televíznom sci-fi seriáli Star Trek zo 60. rokov minulého storočia a v nasledujúcich filmoch stvárnila komunikačného dôstojníka vesmírnej lode poručíka Uhuru, prelomila farebné bariéry a pomohla definovať úlohy černošských hercov, zomrela vo veku 89 rokov.

Nicholsová, medzi ktorej fanúšikov patrili Martin Luther King Jr. a mladý Barack Obama, „podľahla prirodzeným príčinám a zomrela“ v sobotu večer, napísal jej syn Kyle Johnson na Facebooku.

„Jej svetlo, podobne ako staroveké galaxie, ktoré teraz vidíme po prvýkrát, však zostane pre nás a budúce generácie, aby sme sa z neho mohli tešiť, učiť sa a čerpať inšpiráciu,“ napísal Johnson.

Seriál, ktorý sa stal popkultúrnym fenoménom, búral stereotypy, ktoré boli v tom čase bežné v americkej televízii, tým, že do hlavných úloh v ňom boli obsadení herci čiernej pleti a herci z menšín.

V roku 1968 spolu s hviezdou seriálu Star Trek Williamom Shatnerom prelomili kultúrnu bariéru, keď sa v americkej televízii prvýkrát medzirasovo pobozkali.

Po jednej sezóne mala v pláne zo Star Treku odísť, ale King, vodca za občianske práva v 60. rokoch, ju presvedčil, aby zostala, pretože bolo veľmi revolučné, že v čase, keď černochovia bojovali za rovnoprávnosť v americkej spoločnosti, hrala dôležitého člena posádky černoška.

Nicholsová tiež pomohla prelomiť farebné bariéry v NASA, ktorej vedúci predstavitelia boli fanúšikmi „Star Treku“. Po tom, čo kritizovala vesmírnu agentúru za to, že si nevybrala kvalifikované ženy a menšiny za astronautov, najala v 70. rokoch minulého storočia Nicholsa, aby jej pomohol pri nábore.

Jej úsilie pomohlo okrem iného získať prvú americkú astronautku Sally Rideovú, prvú černošskú astronautku Mae Jemisonovú a prvého černošského šéfa NASA Charlieho Boldena.

Nicholsová „pre mnohých symbolizovala, čo je možné“, a „inšpirovala celé generácie, aby siahali po hviezdach“, uviedla NASA na Twitteri.

Nicholsovo stvárnenie kompetentnej, vyrovnanej Uhury pomohlo inšpirovať aj budúcich černošských hercov vrátane držiteľky Oscara Whoopi Goldbergovej. Nicholsová si spomenula, ako jej Goldbergová rozprávala, že ako 9-ročná sledovala Star Trek, videla ju hrať Uhuru a kričala na svoju matku: „Poď rýchlo! V televízii je černoška a nie je to žiadna slúžka!“

Pôvodný seriál „Star Trek“, sledujúci dobrodružstvá posádky vesmírnej lode USS Enterprise v 23. storočí, sa na stanici NBC vysielal len tri sezóny v rokoch 1966 až 1969. V 70. rokoch sa však stal mimoriadne populárnym v syndikácii, čo inšpirovalo najprv animovaný seriál, ktorý v rokoch 1973 až 1975 opäť spojil hercov, a potom sériu hraných filmov a seriálov.

Nichols sa objavil v šiestich filmoch Star Trek, ktoré sa skončili filmom Star Trek VI: Neobjavená krajina v roku 1991.

Uhura obratne zabezpečovala komunikáciu vesmírnej lode Enterprise so spojeneckými vesmírnymi loďami a mimozemskými rasami, pričom komunikovala s kapitánom Jamesom T. Kirkom (Shatner), vulkánskym prvým dôstojníkom pánom Spockom (Leonard Nimoy) a kormidelníkom lode Suluom (George Takei).

Takei na Twitteri napísal, že s Nicholsovou „žili dlho a darilo sa im spolu“, pričom ju označil za priekopníčku a neporovnateľnú. „(Moje) srdce je ťažké, moje oči žiaria ako hviezdy, medzi ktorými teraz odpočívaš.“

Nicholsovej najznámejšia scéna obsahovala prvý scenáristický medzirasový bozk v americkej televízii, hoci nešlo o romantický bozk. V epizóde s názvom „Platónove nevlastné deti“ boli Uhura a Kirk telekineticky prinútení k bozkávaniu mimozemšťanmi, ktorí sa zahrávali so slabými ľuďmi. V skutočnom živote Nicholsová nemala rada Shatnera, ktorého považovala za arogantného.

„Bola to krásna žena & hrala obdivuhodnú postavu, ktorá urobila tak veľa pre redefinovanie sociálnych otázok tu v USA aj na celom svete,“ uviedol Shatner na Twitteri.

Iný názor mala na tvorcu seriálu „Star Trek“ Gena Roddenberryho, ktorý ju obsadil po tom, čo hrala v predchádzajúcom seriáli, ktorý produkoval. Nicholsová s ním v 60. rokoch prežila románik a na jeho pohrebe v roku 1991 zaspievala pieseň s názvom „Gene“.

Obama, prvý černošský prezident USA, ktorý mal v čase debutu seriálu „Star Trek“ 5 rokov, bol tiež jeho fanúšikom. Nicholsová ho v roku 2012 navštívila v Bielom dome a zapózovala mu na fotografii v Oválnej pracovni, pričom prezident sa usmieval a položil jej ruku na rameno, pričom obaja urobili „Star Trek“ vulkanské gesto rukou znamenajúce „ži dlho a prosperuj“.

V rozhovore pre časopis Smithsonian z roku 2011 Nichols spomínal na stretnutie s Kingom na dobročinnej akcii skupiny za občianske práva.

Nicholsová uviedla, že ju oslovil jeden z organizátorov podujatia, ktorý jej povedal: „Je tu niekto, kto sa s vami chce stretnúť, a hovorí, že je vaším najväčším fanúšikom, takže myslím na mladého chlapca. Otočila som sa a na druhej strane miestnosti stál Dr. Martin Luther King a kráčal ku mne s veľkým úsmevom na tvári.“

Po tom, čo Nicholsová povedala Kingovi, že plánuje odísť zo seriálu Star Trek, povedal, že ju prosil, aby zostala.

Povedala, že King jej povedal: „Toto je Bohom daná príležitosť zmeniť tvár televízie, zmeniť spôsob myslenia. Už nie sme občania druhej, tretej kategórie. On (Roddenberry) to musel urobiť v 23. storočí, ale teraz sa na to pozerá 20. storočie.“ Svoju výpoveď stiahla.

Podobne ako ostatní členovia hereckého obsadenia „Star Treku“ mala po skončení pôvodného seriálu problém nájsť si prácu kvôli typizácii. Bolo to v čase, keď hrala oplzlú madam vo filme „Truck Turner“ (1974) s Isaacom Hayesom v hlavnej úlohe. V roku 2007 sa opakovane objavila v televíznom seriáli „Heroes“.

Narodila sa 28. decembra 1932 v Robbinse v štáte Illinois, vyučila sa za speváčku a tanečnicu a pred začiatkom hereckej kariéry koncertovala s velikánmi džezu Dukeom Ellingtonom a Lionelom Hamptonom.

Nicholsová, ktorá bola dvakrát vydatá a mala jedno dieťa, utrpela v júni 2015 ľahkú mozgovú príhodu.

 

zdroj: reuters.com

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com