SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 89 rokov zomrel známy režisér a producent

Zomrel Bob Rafelson, vplyvná osobnosť éry Nového Hollywoodu 70. rokov, ktorý bol nominovaný na dva Oscary za film „Five Easy Pieces“. Mal 89 rokov.

Rafelson zomrel v sobotu večer vo svojom dome v Aspene obklopený rodinou, uviedla jeho manželka Gabrielle Taurek Rafelson.

Rafelson bol spolu so zosnulým Bertom Schneiderom zodpovedný za vytvorenie fiktívnej popovej hudobnej skupiny a televízneho seriálu „The Monkees“, za ktorý v roku 1967 získal cenu Emmy za vynikajúci komediálny seriál.

Asi najviac ho však preslávila jeho práca počas éry Nového Hollywoodu, keď klasický štúdiový systém ustúpil rebelantským mladým hlasom a sviežim filmovým štýlom a pomohol presadiť talenty ako Martin Scorsese, Brian De Palma, Francis Ford Coppola a Steven Spielberg.

Rafelson režíroval a bol spoluscenáristom filmov Five Easy Pieces o klaviristovi z vyššej triedy, ktorý túži po živote v robotníckom prostredí, a The King of Marvin Gardens o depresívnom moderátorovi nočnej rozhlasovej talk show. V oboch filmoch si zahral Jack Nicholson a venoval sa témam amerického sna, ktorý sa pokazil. Za film „Five Easy Pieces“ získal Rafelson v roku 1971 dve nominácie na Oscara za najlepší film a scenár.

Produkoval aj zásadné klasiky nového Hollywoodu vrátane filmov Petra Bogdanovicha „The Last Picture Show“ a Dennisa Hoppera „Easy Rider“.

Coppola ho raz nazval „jedným z najvýznamnejších filmových umelcov svojej éry“ a medzi jeho fanúšikov patria Quentin Tarantino a Wes Anderson.

Rafelson sa narodil v New Yorku a bol vzdialeným príbuzným scenáristu filmu Džezový spevák Samsona Raphaelsona, ktorý sa podľa jeho slov zaujímal o jeho prácu. V Dartmouthe sa spriatelil aj s legendárnym scenáristom Buckom Henrym.

Počas služby v americkej armáde v Japonsku sa začal zaujímať o japonskú kinematografiu a filmy Jasudžira Ozua, najmä „Tokijský príbeh“.

Po skončení vysokej školy sa Rafelson oženil so svojou stredoškolskou láskou, ktorá pracovala ako produkčná dizajnérka na jeho filmoch a ďalších. V zábavnom priemysle začal pracovať v televízii, kde písal pre relácie ako „Svedok“ a „Najväčšia šou na svete“.

Jeho prvým veľkým úspechom však boli „The Monkees“. Ako povedal, nápad na The Monkees vznikol ešte pred Beatles a hudobnou komédiou „A Hard Day’s Night“, ale keď mal v roku 1966 premiéru na stanici NBC, dobre sa trafil. Bežala dva roky a Rafelsonovi umožnila, aby si sám vyskúšal réžiu.

The Monkees sa objavili aj v jeho celovečernom režijnom debute „Hlava“, ktorý mal byť prvým z mnohých spoluprác s Nicholsonom.

„Možno som si myslel, že som začal jeho kariéru,“ povedal Nicholson v roku 2019 pre Esquire, „ale ja si myslím, že on začal moju kariéru.“

Rafelson bol najviac hrdý na film z roku 1990, ktorý režíroval, „Mountains of the Moon“, životopisný film, ktorý rozprával príbeh dvoch objaviteľov, Sira Richarda Burtona a Johna Hanninga Spekeho, ako hľadali prameň Nílu, uviedla jeho manželka.

Rafelsonove vlastné dobrodružstvá na miestach ako Maroko, India, juhovýchodná Ázia, Mexiko a Guatemala ovplyvnili jeho prácu, povedala.

„Nič nemiloval viac ako miznúť v neznámych kútoch sveta,“ povedala Taurek Rafelsonová.

Rafelson pred dvadsiatimi rokmi opustil Hollywood a sústredil sa na výchovu dvoch synov Ethana a Harpera v Aspene. So svojou prvou manželkou Toby Rafelsonovou mal tiež dve deti, Petra a Juliu, ktorá zomrela v roku 1973, keď mala 10 rokov.

zdroj: apnews.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com