SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku 89 rokov zomrel známy český spisovateľ!

Zomrel spisovateľ, scenárista a filmový dramaturg Stanislav Rudolf. Mal 89 rokov. Je známy najmä vďaka knihám Metráček, Kopretiny pro zámeckou paní a Operace mé dcery.

Túžil študovať na FAMU, ale nebol prijatý. Nakoniec vyštudoval Pedagogickú fakultu v Českých Budějoviciach a po skončení štúdia pracoval ako učiteľ na základnej škole v Písku.

Neskôr pracoval ako redaktor časopisu Květy a začiatkom 80. rokov sa už presadil ako spisovateľ. Zároveň pracoval ako dramaturg vo Filmovom štúdiu Barrandov.

Potom sa naďalej venoval literárnej a scenáristickej práci.

Veľmi skoro sa stal obľúbeným autorom detských kníh. Bol oceňovaný pre svoju schopnosť realisticky opísať obdobie dospievania spojené s nadväzovaním prvých vzťahov a problémami s láskou alebo napríklad s výberom povolania. Za všetky spomeňme aspoň Metráček aneb Nemožně tlustá holka, Milionová holka, Nebreč, Lucie, Kopretiny pro zámeckou paní či Údolí krásných žab. Mnohé z jeho diel boli úspešne sfilmované.

Ako sám Rudolf raz v jednom rozhovore priznal, niektoré z týchto príbehov boli inšpirované jeho vlastnými deťmi.

Od konca 70. rokov začal písať aj prózu pre dospelých. Väčšinou ide o intímne, psychologizujúce príbehy, ako napríklad Operácia mojej dcéry, Pyžamo pre mŕtvych.

zdroj: twitter

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com