SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 87 rokov zomrel známy slovenský fotograf a kameraman!

V nedeľu 10. júla 2022 zomrel vo veku nedožitých 88 rokov slovenský kameraman a fotograf Alexander Strelinger.

Počas svojej kariéry nakrútil viac ako 130 dokumentárnych filmov, spolupracoval s mnohými významnými slovenskými režisérmi a vďaka svojej nevšednej obrazovej poetike je dodnes pre mladých kameramanov vzorom. Slovenský filmový ústav o jeho úmrtí informoval jeho syn Ján Strelinger.

Strelinger vyštudoval prácu s kamerou na FAMU v Prahe, pričom následne začal pôsobiť ako kameraman dokumentárnych filmov v Bratislave. Okrem toho nadviazal spoluprácu i s viacerými režisérmi. Medzi významné patrila aj kooperácia s Martinom Slivkom, s ktorým vytvorili mnohé zaujímavé projekty, ako Človek a hra, Ľudovít Fulla či Terchovská muzika.

Alexander Strelinger získal Cenu za celoživotné dielo na udeľovaní cien Kamera 2008. „Strelingerova kamera je meditatívna. Všade tam, kde mal príležitosť vyjadriť atmosféru a silné ľudské emócie, dokázal vydolovať také hodnoty, ako len málo kameramanov,“ zhodnotil prínos Strelingerovej práce Rudolf Urc, ktorý s ním spolupracoval a zaradil ho aj do svojej publikácie Neviditeľné dejiny dokumentaristov (SFÚ, 2017), venovanej vybraným priateľom – osobnostiam, ktoré spojili svoj život s dokumentaristickým fenoménom hľadania a nachádzania.

zdroj: mojakultura.sk, Asociacia Slovenskych Kameramanov Ask

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com