SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku 86 rokov zomrel známy spisovateľ a scenárista!

Zomrel spisovateľ, scenárista a autor rozhlasových hier Roman Ráž. Mal 86 rokov. Napísal napríklad scenáre Predavač humoru a Smrť v kruhu.

Roman Ráž sa narodil v roku 1935 v Prahe, ale vyrastal v Brne a Luhačoviciach. Študoval dejiny umenia a estetiku na Filozofickej fakulte v Brne, ale štúdium na FAMU nedokončil. V mladosti sa priatelil s Violou Fischerovou, Pavlom Švandom, Jiřím Kuběnou, Václavom Havlom a Milanom Uhdem.

V rokoch 1967-1971 bol dramaturgom brnenského štúdia Československej televízie, ale po podpísaní vyhlásenia Dva tisíce slov ho komunisti prepustili. Až po niekoľkých rokoch začal opäť pracovať v pražskej televízii.

Ráž debutoval scenárom televíznej drámy Pozvanie spravodlivých v roku 1968. Napísal tiež scenáre k filmom Žena v klietke, Narcisový dom, In flagranti, Otravný víkend, Smrť v kruhu a Predavač humoru.

Ako prozaik začal v roku 1962 zbierkou poviedok Jedna noc. Vydal aj básne v próze Učiteľka vtáčieho spevu, Znaky poznania, Smrť v gaštanovom dome, Predavač humoru, Lietajúce kamene, Kúpeľné dobrodružstvo a mnohé ďalšie.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com