SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 83 rokov zomrela legendárna herečka. Osudnou sa jej stala zákerná choroba!

Vo veku 83 rokov navždy odišla speváčka a herečka Naďa Urbánková. Smutnú správu potvrdila jej dcéra Jana Fabiánová.

„S nekonečnou bolesťou v srdci sa s vami musím podeliť o najsmutnejšiu správu. Moja milovaná mamička, speváčka, herečka a päťnásobná zlatá slávica, pani Naďa Urbánková, zomrela v noci 3. februára 2023 vo veku 83 rokov na komplikácie spojené s rakovinou a nedávno prekonanou chorobou covid-19,“ napísala Fabiánová.

Naďa Urbánková bola koncom januára prevezená z nemocnice v Pelhřimove do Prahy. Mala veľmi ťažký priebeh covidu. Pred 13 rokmi dostala rakovinu prsníka a dodnes bojovala s jej následkami.

Päťnásobná Zlatá slávica z rokov 1972 až 1976 na seba prvýkrát upozornila v roku 1964, keď sa objavila vo filme Keby tisíc klarinetov.

Odvtedy Naďa Urbánková pôsobila v pražskom divadle Semafor, kde hrala v Šimkových a Grossmanových Návštevných dňoch. Jiří Grossman pre ňu napísal texty piesní Drahá moja a Závidím, v ktorých sa lúčil so životom. Ďalšou jej známou piesňou je Môj Vilém pečie buchty.

Od roku 1969 bola členkou skupiny Country Beat Jiřího Brabca, ktorá jej pomohla v hudobnej kariére. V prvej polovici sedemdesiatych rokov bola najvýraznejšou českou speváčkou, ktorej kvalitný repertoár oslovil široké spektrum poslucháčov.

Mala tiež nezameniteľný obraz so svojimi typickými veľkými okuliarmi.

Ako herečka sa objavila aj v oscarových Ostro sledovaných vlakoch Jiřího Menzela a v ďalšom jeho filme na Hrabalove motívy – v zakázaných Skřivánkoch na niti. Zahrala si aj vo filmoch Penzión pre slobodných pánov, Zločin v dievčenskej škole, komédii Na samote u lesa či Radúz a Mahulena.

V roku 1990 si dala na chvíľu pauzu, keď sa vydala do Švajčiarska, neskôr sa vrátila k hudbe.

Naděžda Balabánová, ako sa Urbánková volala za slobodna, sa narodila 30. júna 1939 v Novej Pake a vyrastala v obci Borovnička, kde začala chodiť do školy. Vyštudovala Vyššiu zdravotnícku školu v Trutnove a krátko pracovala ako zdravotná sestra.

zdroj: Yanna Fabian

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com