SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku 82 rokov zomrel obľúbený český režisér a scenárista!

V nedeľu zomrel režisér a scenárista Dušan Klein. Mal 82 rokov, oznámil jeho syn David.

Dušan Klein sa narodil v roku 1939 v židovskej rodine v Michalovciach. Ako dieťa bol väznený v koncentračnom tábore Terezín.

V 60. rokoch vyštudoval pražskú FAMU a stal sa režisérom. V roku 1964 debutoval ponurou drámou Místenka bez vrratu. Preslávil sa však komédiami – v roku 1982 mala veľký úspech komédia Ako svet prichádza o básnikov, po ktorej nasledovali pokračovania Ako básnici prichádzajú o ilúzie, Ako básnikom chutí život, Koniec básnikov v Čechách a Ako básnici nestrácajú nádej. Prvé epizódy sú televíznymi stálicami, ale posledná epizóda Ako básnici čakajú na zázrak sa netešila veľkej obľube.

Kleinov film o protialkoholickej liečebni Dobrí holubi sa vracajú a Drahí priatelia, áno.

V 90. rokoch 20. storočia nakrútil filmy Anjelské oči, Konto separato alebo Príbeh kriminálneho radcu, ale z tohto obdobia je známy skôr vďaka televíznym seriálom Hriechy pre pána Knoxa, Hriechy pre detektívnu verejnosť, Manželské utopenie, Strážca duší, Trapasy, Cukráreň a Rodina.

Klein bol aj príležitostným hercom, objavil sa v seriáloch Pasca, Ulica a Hriechy pre pána Knoxa a vo filmoch Celebrity Ltd, Ako básnikom chutí život a Posledný vlak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com