SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 81 rokov zomrel známy spevák, skladateľ a hudobný producent!

Vo veku 81 rokov zomrel Lamont Dozier, legenda skupiny Motown, ktorá stála za hitmi interpretov ako Supremes, Four Tops a Isley Brothers.

Správu potvrdil jeho syn Lamont Dozier Jr. na Instagrame. Príčina úmrtia zatiaľ nebola zverejnená.

Dozier bol tretinou produkčného tímu Holland-Dozier-Holland a bol zodpovedný za 10 z 12 singlov Supremes, ktoré sa v USA dostali na prvé miesto, vrátane Baby Love a You Keep Me Hanging On.

Toto trio bolo v roku 1988 uvedené do Siene slávy skladateľov a v roku 1990 do Rock and rollovej siene slávy.

Ronnie Wood, ktorý v roku 2001 zložil coververziu singla Leaving Home od tria z roku 1963, vzdal Dozierovi hold na Twitteri. „Boh žehnaj Lamontovi,“ napísal. „Jeho hudba bude žiť ďalej.“ Mick Hucknall, ktorý s Dozierom spolupracoval v 80. rokoch minulého storočia, tiež vyjadril sústrasť na Twitteri, kde ho nazval „jedným z najväčších skladateľov všetkých čias“.

Dozier sa narodil 16. júna 1941 v Detroite v štáte Michigan a svoju hudobnú kariéru začal prácou pre niekoľko detroitských vydavateľstiev s malým úspechom. Jeho šťastie sa zmenilo v roku 1962, keď spolu s bratmi Brianom a Eddiem Hollandovcami začal pracovať v spoločnosti Motown. Vydali sa na cestu a pre Marthu and The Vandellas získali tri hity – Come and Get These Memories, Heatwave a Quicksand.

V roku 1964 nasledoval Where Did Our Love Go, prvý z desiatich hitov, ktoré trojica napísala pre The Supremes. O štyri roky neskôr Holland-Dozier-Holland, ktorí pomohli definovať zvuk Motownu, opustili vydavateľstvo a založili značky Invictus a Hot Wax. Dozier pre obe vydavateľstvá nahrával ako sólista.

Po odchode z vydavateľstva Holland-Dozier-Holland v roku 1973 sa Dozier zameral na sólovú kariéru, pričom jeden z jeho prvých singlov, Going Back To My Roots, sa neskôr stal veľkým úspechom pre disco skupinu Odyssey v roku 1981.

O sedem rokov neskôr Dozier spolupracoval s Philom Collinsom na americkom No. 1 Two Hearts, za ktorý dvojica získala Zlatý glóbus a Grammy. Dozier v 80. rokoch spolupracoval aj s ďalšími britskými umelcami vrátane Alison Moyet a Simply Red.

Dozier prežil svojich šesť detí.

https://youtu.be/Xn8kMZFzZiA

zdroj: theguardian.com

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com