SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku 81 rokov zomrel Pavel Chrastina z legendárnej kapely Olympic!

Vo veku 81 rokov zomrel hudobník Pavel Chrastina, ktorý stál pri zrode skupiny Olympic. Petr Janda zo skupiny Olympic to potvrdil novinárom.

„Pavel bol v šesťdesiatych rokoch môj veľký priateľ. Potom sme sa trochu rozišli, ale keď sa po rokoch vrátil z emigrácie, opäť sme sa stretli. Dokonca sme spolupracovali, na každej novej platni Olympiku mal jeden text. S výnimkou posledného. Vtedy mi už hovoril, že je na tom zdravotne zle a nemôže sa sústrediť na písanie. Mali sme korektné vzťahy,“ povedal Janda pre Právo.

Chrastina písal texty aj pre skupinu Olympic, ktorú založil spolu s ďalšími hudobníkmi v roku 1962, a v prvých rokoch jej existencie pôsobil ako sprievodný spevák a basgitarista. Skupinu opustil v roku 1969.

Je autorom piesní ako Vták Rosomák, Želva alebo Snad jsem to zavinil já, Dávaj mi víc své lásky a Krásná neznámá.

Skupina Olympic v roku 2017 odohrala koncert pri príležitosti 55. výročia svojej existencie.

Už predtým, ako člen pražských kapiel EP-Hifi a Studijní skupina big beat, významne prispel k formovaniu vtedajšej českej hudobnej produkcie. Svoju prvú skupinu založil ako študent Elektrotechnickej fakulty v roku 1958 na zámku v Poděbradoch. Volala sa Samuelova kapela.

Po ukončení štúdia na FAMU pracoval ako scenárista a režisér v Československej televízii a Krátkom filme Praha.

V roku 1980 emigroval do Austrálie a potom sa presťahoval do USA. Do Českej republiky sa vrátil v roku 1994. Hral so skupinou Mefisto a písal poéziu a články.

„Naposledy sme sa videli asi pred tromi rokmi. Stretli sme sa pri písaní textov. Volal som mu pred dvoma týždňami, ale nebral mi telefón,“ povedal Janda.