SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 79 rokov zomrel legendárny hudobný skladateľ!

Zomrel grécky skladateľ Vangelis, ktorý sa preslávil hudbou k mnohým slávnym filmom. Mal 79 rokov, informovali grécke médiá. Vangelisova hudba k filmu Ohnivé vozy získala v roku 1982 Oscara.

Je jedným z priekopníkov elektronického popu, ale jeho tvorba zahŕňa viacero hudobných štýlov.

Vangelisovou doménou boli vždy syntetizátory. Jeho albumy Heaven and Hell, Albedo 0.39, Spiral a Direct patria k míľnikom elektronickej scény.

Pokiaľ ide o film, jeho soundtracky sú zásadné. Vangelis začal svoju sólovú kariéru komponovaním hudby k filmom režiséra Frederica Rossifa, ktorý je známy najmä ako autor seriálov a filmov o prírode.

Vangelis vstúpil do sveta filmu v roku 1981, keď skomponoval hudbu k Hudsonovmu historickému športovému filmu Chariots of Fire, za ktorú získal Oscara.

V spolupráci s režisérom Ridleym Scottom zložil hudbu k slávnemu sci-fi filmu Blade Runner. V úspešnej spolupráci s režisérom pokračoval aj v roku 1992, keď skomponoval hudbu k filmu 1492: Dobytie raja.

V prvej polovici 80. rokov bol Vangelis dosť zaneprázdnený. Okrem práce na mnohých albumoch a vyššie uvedených dielach skomponoval hudbu k Costa-Gavrasovej dráme Nezvestný, japonskému filmu Nankyoku Monogatari a Donaldsonovej verzii filmu Bounty.

V roku 2007 zložil hudbu k životopisnému filmu El Greco a tiež k životopisnému filmu Olivera Stonea Alexander Veľký.

 

 

zdroj: theguardian.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com