SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku 77 rokov zomrel známy filmový a divadelný režisér!

Filmový a divadelný režisér Otakar Kosek zomrel v pondelok vo veku 77 rokov.

Oznámila to jeho manželka Helena Winkelmannová. Kosek natočil viac ako 100 televíznych inscenácií a hraných a dokumentárnych filmov v Prahe a Ostrave. Ako divadelný režisér pôsobil okrem iného v Divadle Petra Bezruča v Ostrave, Sliezskom divadle v Opave a v pražských divadlách Viola a ABC.

Kosek sa narodil v Brne a po skončení vojny sa s matkou, pražskou rodáčkou, vrátil do Prahy, ale v roku 1951 bola rodina z politických dôvodov vysťahovaná. Kosek nemohol študovať, vyučil sa za pisára v Turnove, potom pracoval ako robotník na hlavnej železničnej stanici v Prahe a neskôr ako kulisár v Národnom divadle.

V uvoľnených 60. rokoch nastúpil na DAMU, kde študoval réžiu. Potom pracoval na voľnej nohe pre televíziu v Prahe a Ostrave, odkiaľ odišiel v roku 1975. Do roku 1989 Kosek nakrúcal prevažne televízne filmy a inscenácie, napríklad Záviš a Kunhuta, a stál aj pri zrode seriálu Bez ženské a bez tabaku (1980).

Po Nežnej revolúcii sa stal riaditeľom programu Českej televízie Ostrava. Prednášal aj televíznu tvorbu a televíznu etiku na Sliezskej univerzite v Opave. V roku 1995 sa vrátil do Prahy, kde pracoval v novinách Slovo a Metro. Bol tiež jedným z režisérov seriálu Ulice na TV Nova.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com