SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 76 rokov zomrel svetoznámy hudobník, podľahol ťažkej CHOROBE!

Vo veku 76 rokov zomrel svetovo uznávaný rumunský klavirista Radu Lupu.

Radu Lupu sa narodil 30. novembra 1945 v Galaţi v Rumunsku. Od detstva sa „vždy vyjadroval spevom“ a ako päťročný dostal svoj prvý klavír. V šiestich rokoch začal študovať hru na klavír. Na verejnosti debutoval v roku 1957, keď prvýkrát verejne predniesol vlastné skladby. Považoval sa skôr za skladateľa a neskôr sa skladania vzdal, pretože „bol oveľa lepší ako klavirista“. Študoval u Victora Bickericha v Brašove a neskôr pokračoval v štúdiu na Konzervatóriu v Bukurešti (napríklad u Floricy Musicescu). V roku 1961 pokračoval v štúdiu na Moskovskom konzervatóriu, kde získal štipendium a študoval sedem rokov (okrem iného u Heinricha Neuhausa a jeho syna Stanislava Neuhausa).

Jeho medzinárodnú kariéru odštartovala trojica víťazstiev na troch veľmi prestížnych klavírnych súťažiach: Medzinárodná klavírna súťaž Van Cliburn v Texase v roku 1966, Medzinárodná klavírna súťaž George Enescu v Bukurešti v roku 1967 a Medzinárodná klavírna súťaž v anglickom Leedsi v roku 1969.

V rokoch 1970 až 1993 nahral pre spoločnosť Decca Records viac ako dvadsať nahrávok s veľkým úspechom, vrátane diel Beethovena, Brahmsa, Griega, Mozarta, Schuberta a Schumanna. Bol známy aj svojimi interpretáciami Bartóka, Debussyho, Enescu, Janáčka a mnohých ďalších skladateľov.

Dvakrát bol nominovaný na cenu Grammy a v roku 1996 ju získal za album dvoch Schubertových klavírnych sonát. V roku 1995 získal Edisonovu cenu za nahrávku Schubertových klavírnych diel.

Pri klavíri používal namiesto štandardnej klavírnej lavice obyčajnú stoličku s rovným operadlom, pretože „aj doma cvičí na stoličke a je to pre neho prirodzené“. Nové skladby si vždy najprv prečítal mimo klavíra a považoval to za jediný spôsob, ako sa učiť.

Počas svojho života bol dvakrát ženatý. V roku 2019 sa zo zdravotných dôvodov stiahol z verejného účinkovania. Počas svojej kariéry sa Lupu vyhýbal rozhovorom a vystúpeniam na tlačových besedách zo strachu, že bude zle citovaný alebo nepochopený. Zvyčajne tiež nedovolil rozhlasové vysielanie svojich vystúpení a od polovice 90. rokov nenahrával. Radu Lupu zomrel po dlhej chorobe 17. apríla 2022 vo veku sedemdesiatšesť rokov.

zdroj: npr.org

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com