SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 75 rokov zomrela známa herečka. Preslávila sa…

Americká herečka a aktivistka Sacheen Littlefeatherová, ktorá v roku 1973 počas protestu proti udeľovaniu Oscarov odmietla v mene Marlona Branda cenu pre najlepšieho herca, zomrela vo veku 75 rokov, informovala v pondelok filmová akadémia.

Littlefeatherová, ktorá podľa časopisu Hollywood Reporter zomrela v nedeľu vo svojom dome v Kalifornii obklopená blízkymi, sa preslávila, keď jej priateľ Brando bojkotoval 45. ročník udeľovania Oscarov kvôli stereotypnému zobrazovaniu pôvodných obyvateľov Ameriky vo filmoch a v televízii.

Na pódium vyšla v tradičnom odeve z kože, aby namiesto neho odmietla Oscara – udeleného za Brandovo stvárnenie Vita Corleoneho vo filme Krstný otec – a predniesla kritický prejav na rovnakú tému, v ktorom upozornila aj na protest vo Wounded Knee v Južnej Dakote proti zlému zaobchádzaniu s americkými Indiánmi.

Za svoje výroky bola vypískaná a filmový priemysel ju desaťročia bojkotoval.

Tento rok Littlefeatherová, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka, dostala od vtedajšieho prezidenta Akadémie Davida Rubina oneskorený ospravedlňujúci list a minulý mesiac Múzeum Akadémie filmových umení usporiadalo podujatie na jej počesť.

„Zastupovala som tam všetky domorodé hlasy, všetkých pôvodných obyvateľov, pretože nikdy predtým sme neboli takto vypočutí,“ povedala a zamyslela sa nad tým, čo sa stalo v roku 1973.

 

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com