SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 71 rokov zomrel bývalý riaditeľ Slovenského rozhlasu, prozaik a esejista Ján Tužinský!

Vo veku 71 rokov zomrel v piatok 15. apríla vo večerných hodinách slovenský prozaik, esejista a autor literatúry pre deti a mládež Ján Tužinský.

Ján Tužinský ( 29. marec 1951, Zlaté Moravce –  15. apríl 2022) bol slovenský prozaik a esejista, autor literatúry pre deti a mládež.

Životopis
Vzdelanie získaval v Beladiciach a Zlatých Moravciach, neskôr študoval na prírodovedeckej fakulte, potom na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave teóriu kultúry. Po ukončení štúdia pracoval vo vydavateľstve Tatran, v Slovenskom rozhlase, kde bol v rokoch 1994 – 1997 jeho ústredným riaditeľom. V rokoch 1993 – 2002 bol predsedom Spolku slovenských spisovateľov. Na konci žil v Bratislave a pôsobil v Rádiu Devín.

Tvorba
Vo svojich dielach sa venoval otázkam podceňovaných spoločenských problémov, analýze životného štýlu súčasnej slovenskej inteligencie, no taktiež sa vracal do obdobia 2. svetovej vojny. Veľa priestoru venoval kritike, no jeho postupy vyznievajú skôr moralizátorsky. Spolupracoval s rozhlasom, pre ktorý napísal viacero pôvodných textov, ako aj dramatizácií diel zo svetovej literatúry.

zdroj: wikipedia

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com