SMUTNÁ SPRÁVA! Hudobná scéna v šoku: Zomrel ďalší známy spevák!

V nedeľu večer zomrel folkový spevák František Nedvěd. Mal 73 rokov. Jeho syn Vojta Nedvěd to oznámil na Facebooku.

S hlbokým zármutkom a ťažkým srdcom oznamujeme, že nás dnes vo večerných hodinách navždy opustil náš milovaný otec František Nedvěd,“ uviedol na svojom facebookovom profile jeho syn Vojta.

V predchádzajúcich dňoch médiám oznámil, že jeho otcovi sa vrátila rakovina a pre zhoršujúci sa zdravotný stav ho previezli do nemocnice.

František vystupoval väčšinou sám, s bratom Janom vytvorili úspešné súrodenecké spevácke duo. V roku 1996 sa im podarilo vypredať štadión na pražskom Strahove, kam prišlo približne 60 000 ľudí. V minulosti pôsobili aj v skupinách Brontosaurus a Spirituál kvintet.

Profil speváka, gitaristu a pesničkára Františka Nedvěda

František Nedvěd sa narodil 19. septembra 1947 v Prahe. Spolu so starším bratom Janom vyrastali v štvrti Spořilov, veľa času však trávili mimo mesta v Lukách pod Medníkem pri rieke Sázava. Podobne ako ich vrstovníci začínali s big-beatom, hrali v skupinách The Three Long Fingers a The Preachers.

V roku 1972 založili trampskú skupinu Toronto. V roku 1974 vyhrali prvýkrát festival Porta so skladbou Kamarád. Ešte v tom istom roku dali svojej skupine — tesne pred koncertom v pražskej Lucerne — nový názov Brontosauři. Zo slávnej éry tejto skupiny pochádzajú hity Růže z papíru či Na kameni kámen.

V polovici roku 1975 skupinu rozpustili a Jan spolu s Františkom Nedvědom a Zdenou Tichotovou sa na rok stali členmi skupiny Spirituál Kvintet. V roku 1976 formáciu Brontosauři opäť obnovili. V roku 1991 vydali úspešný album Ptáčata a rok nato album Kamínky. V roku 1995 vydali album Na kameni kámen.

K päťdesiatym narodeninám brata Honzu Nedvěda odohrali 21. júna 1996 veľmi úspešný a pamätný koncert na Strahove, na ktorý prišlo 70.000 ľudí.

Bratia sa rozišli v roku 1997, každý z nich sa venoval sólovej dráhe.

V roku 1998 vydal František prvý sólový album Neváhej a vejdi, rok nato druhý album Druhé podání. Nasledovali albumy Třetí pokus (2001), Čtvrtá sada (2003) a Když ohně zaplanou (2004). Sériu sólových projektov Františka Nedvěda uzavrel album s názvom Pátá z roku 2006.

Hitmi sa stali Nedvědove piesne Třetí pokus, Kočovní herci, Poprvé sám, Rozchod či Stánky.

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com