SMUTNÁ SPRÁVA: Hudobná scéna utrpela ďalšiu stratu. Zomrel známy hudobník

Vo veku 77 rokov zomrel vo štvrtok hudobník a rodák z Písku George Mraz, ktorý viac ako 50 rokov žil v USA. Mraz bol jedným z najvyhľadávanejších kontrabasistov na svetovej jazzovej scéne a jeho kontrabas zaznel na stovkách albumov. Jeho smrť oznámila na Facebooku hudobníkova manželka Camilla.

Hudobník sa narodil 9. septembra 1944 v Písku ako Jiří Mráz a v minulosti sprevádzal najvýznamnejších jazzových hudobníkov vrátane Clarka Terryho, Herbieho Hancocka a Joea Williamsa. V roku 1969 ho angažoval Dizzy Gillespie do svojho newyorského kvinteta, potom to bolo Oscar Peterson Trio a Ella Fitzgerald. Pôsobil aj v kapelách Charlieho Mingusa, Tommyho Flanagana, Stana Getza a ďalších vynikajúcich jazzových hudobníkov.

Pri príležitosti jeho 65. narodenín v roku 2009 mu vtedajší prezident Václav Klaus udelil Zlatú plaketu prezidenta republiky. Udeľuje sa osobnostiam, ktoré sa preslávili vo svojom odbore a priniesli tak prospech Českej republike.

Mraz, ktorý vyštudoval pražské konzervatórium, sa rozhodol emigrovať po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, keď ako 24-ročný získal štipendium na renomovanej Berkley School of Music v Bostone. Najprv pôsobil v Nemecku, potom sa presťahoval do USA.

zdroj: tagesspiegel.de

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com