SMUTNÁ SPRÁVA! Filmový svet prišiel o ďalšiu legendu: Vo veku 80 rokov zomrela legendárna herečka

Mary Alice, držiteľka ceny Emmy za film I’ll Fly Away a ceny Tony za výkon v broadwayskej inscenácii hry Augusta Wilsona Fences z roku 1987, zomrela včera v New Yorku.

Jej vek sa uvádzal v rôznych prípadoch ako 80, 84 a 86 rokov. Jej smrť potvrdilo newyorské policajné oddelenie. Bezprostredne neboli k dispozícii žiadne ďalšie podrobnosti.

„Rameno, na ktorom sme všetci stáli,“ napísal dnes na Twitteri herec Colman Domingo.

Alice, plodná charakterová herečka na filmovom plátne i na divadelných doskách a priekopníčka v zastúpení černošských hercov na mimobrodwayských a broadwayských scénach, je televíznym divákom azda najviac známa vďaka svojej dvojsezónnej úlohe hlavnej postavy v seriáli Cosby Show spin-off stanice NBC A Different World, v ktorom hrala riaditeľku internátu Leticiu „Lettie“ Bostic. V roku 2003 sa výrazne objavila vo filme Matrix Revolutions, kde stvárnila veštkyňu, ktorá Keanu Reevesovi v úlohe Nea odovzdáva múdre slová.

Na Broadwayi Alice debutovala ako náhradníčka v hre No Place To Be Somebody z roku 1969, potom získala hlavnú úlohu v inscenácii z roku 1971. Najväčší úspech na Broadwayi dosiahla v roku 1987, keď hrala Rose v slávnom filme Fences. Za tento výkon získala cenu Tony za najlepší ženský herecký výkon v divadelnej hre.

Viola Davisová dnes na Twitteri napísala: „Bola si jednou z najväčších herečiek všetkých čias!!! Ďakujem ti za prácu, inšpiráciu a ďakujem za Rose. Boh ochraňuj kráľovnú.“

Medzi jej ďalšie broadwayské úlohy patrí The Shadow Box z roku 1994 a výkon v hre Having Our Say z roku 1995, za ktorý bola nominovaná na cenu Tony.

Narodila sa ako Mary Alice Smith v meste Indianola v štáte Mississippi, v polovici 60. rokov pracovala ako učiteľka v Chicagu, keď sa začala venovať herectvu, a začiatkom 70. rokov sa vďaka účinkovaniu v pozoruhodnom experimentálnom divadle La MaMa zviditeľnila v newyorskej divadelnej komunite Off Broadway.

Jej prvá úloha na filmovom plátne prišla v roku 1974, keď debutovala vo filme The Education of Sonny Carson, a o rok neskôr začala dlho a plodne hosťovať v televízii. V roku 1975 podala nezabudnuteľné výkony v seriáloch Sanford & Son, Good Times a Police Woman.

V roku 1976 mala Smithová prvú výraznú filmovú úlohu vo filme Sparkle, kde hrala Effie Williamsovú, matku troch dcér, ktoré tvoria spevácku skupinu podobnú Supremes. Hoci kritika túto hudobnú drámu odsúdila, odštartovala kariéru Irene Cara, Lonette McKee, Doriana Harewooda a Philipa Michaela Thomasa. Muzikál Sparkle, ktorý sa objavil päť rokov pred podobne tematizovaným broadwayským muzikálom Dreamgirls, bol v roku 2012 prerobený ako film pre Jordin Sparks, pričom úlohu matky si zahrala Whitney Houston.

Alice sa následne objavila v televízii v seriáloch All My Children, The Women of Brewster Place, L.A. Law, Cosby, Touched By An Angel, Providence, Soul Food, Oz, Line of Duty, The Jury a v roku 2005 v seriáli Kojak. Za postavu Marguerite Peck v seriáli I’ll Fly Away získala v roku 1993 cenu Emmy za vynikajúci ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v dramatickom seriáli (rok predtým bola nominovaná v rovnakej kategórii).

Na veľkom plátne si Alice zahrala okrem iného vo filmoch The Bonfire of the Vanities, Awakenings, Malcolm X, Down in the Delta a Sunshine State. Za úlohu Veštkyne vo filme Matrix Revolutions z roku 2003 bola nominovaná na cenu Black Reel Award.

Alice bola v roku 2000 uvedená do Americkej divadelnej siene slávy. O päť rokov neskôr odišla do hereckého dôchodku.

zdroj: deadline.com

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com