Pamätáte si svoje detstvo, keď ste spokojne sedeli v pieskovisku, stavali hrady alebo ste sa hrávali s deťmi z ulice na slepú babu? Bolo to skutočne skvelé detstvo s nezabudnuteľnými spomienkami. Ako vyzerá však detstvo teraz? Kdekoľvek sa pozriete, tam sú deti, ktoré sa zbožne pozerajú na svoje telefóny a neustále poklepávajú na obrazovku, ignorujúc okolie.
Mnohí rodičia kupujú smartfóny dieťaťu už na základnej škole. Áno, na jednej strane je to úžasný prostriedok komunikácie rodiča s deťmi. Na druhej strane však výhody inteligentného telefónu sú vyvážené významnými nevýhodami, o ktorých vám dnes porozprávame.
Závislosť u dieťaťa:
Známy americký psychológ, Dr. Nicholas Cardaras je presvedčený, že dieťa sa dokáže pre telefón tak nadchnúť, že okamžite uňho začína závislosť, ktorá je úplne podobná napríklad závislosti od liekoch. Vážne sa zaoberaj výskumom digitálnej závislosti u deťoch a napísal knihu „Glowing Children“, ktorá hovorí o tom, prečo by rodičia mali chrániť svoje deti pred smartfónmi.
„Všetky tieto zariadenia ako – telefóny, notebooku, tablety či herné konzoly – považujem za novú formu drog.“
A skutočne má Nicholas v niečom pravdu, pretože nedávne štúdie založené na monitorovaní mozgu pri používaní telefónov dokázali, že sa príliš silne stimuluje čelný lalok. Podobný účinok človek dosiahne pri užívaní kokaínu. Deti používajú zariadenia tak často, že majú vyššiu hladinu dopamínu v krvi. To je to isté, akoby vypili alkohol či si dali nejakú drogu. Inteligentné telefóny sú rovnako návykové.
Závislosť môže veľmi poškodiť dieťa! Stovky štúdií dokazujú, že nadmerná závislosť na gadgetoch zvyšuje riziko vývinu depresie, úzkosti či agresie. Následne môže spôsobiť ďalšie duševné poruchy u dieťaťa. Prostredníctvom tabletu sa dieťa môže ponoriť do sveta, kde môže vždy robiť niečo nové a príjemné a to iba jedným kliknutím.
Deti si na to okamžite zvyknú a nová interaktívna hračka ich veľmi rýchlo zaujme. Dieťa sa proti tomu brániť nedokáže, narozdiel od dospelých nedokáže ovládať svoje impulzy a túžby.
Telefóny neučia deti sebakontrolovať sa, poskytujú im príležitosť neobmedzovať sa vo svojich túžbach a tu vzniká závislosť.
Fyzické zdravie:
Nadmerné používanie telefónov nepriaznivo ovplyvňuje aj zdravie dieťaťa. Neustále sledovanie obrazovky vedie ku krátkozrakosti, krk trpí tiež, lebo dieťa je neustále s hlavou naklonenou dole a môže sa vyvinúť zakrivenie chrbtice či osteochondróza. Okrem toho deti prestávajú cvičiť, prestávajú sa pohybovať, veď čo je lepšie ako sedieť na pohodlnej sedačke s telefónom v ruke, niečo sladké jesť a pozerať, čo zaujímavé je na internete? Toto všetko vedie k nadváhe.
Vzťahy s rodičmi:
Je dôležité, aby dieťa neustále komunikovalo s rodičmi, aby počulo ich hlas. Potom si mozog vytvára spojenia, ktoré pomáhajú nadviazať emocionálne kontakty s inými ľuďmi. Keď však rodičia dajú telefón dieťaťu len aby ho rozptýlili a mali viac času na svoje veci, čas strávený s dieťaťom sa výrazne obmedzí. Niektorí rodičia to až zneužívajú, pretože dieťa je niečím zaneprázdnené, neplače a je ticho. Hrozí však, že v budúcnosti bude mať dieťa problém s komunikáciou, vytváraním osobných vzťahom a bude trpieť nízkym sebavedomím.
Záchvaty hnevu:
Ak sa rodič rozhodne obmedziť aktivitu dieťaťa na telefóne, môže sa stretnúť s prvým nesúhlasom, čo môže viesť až ku záchvatu hnevu, ktorý je ťažké utíšiť. Preto pred kúpou telefónu dobre rozmýšľajte, načo dieťaťu bude. Skutočne ho potrebuje, alebo máte skôr výhodu z toho vy, že dieťa rozptýlite a máte chvíľu času?
Ťažkosti v štúdiu:
Štúdie potvrdili, že deti, ktoré sú závislé od zariadení, majú zlé výsledky v škole. Nedokážu sa na nič sústrediť a sú neustále rozptýlení maličkosťami. Majú problém s pamäťou, predstavivosťou a fantáziou. Nakoniec ich túžba učiť sa úplne vymizne a motivácia sa znižuje.
Zlý spánok:
Hry na telefóne pred spaním dráždia nervový systém, čo spôsobuje ťažkosti so zaspávaním po ktorom nasleduje nepokojný spánok. Svetlo, ktoré vyžaruje z obrazovky potláča produkciu hormónu melatonínu, ktorý znižuje cyklus spánku a bdenia. Preto nahraďte hry, čítačkou kníh.
Nemôžme však tvrdiť, že smartfóny sú úplné zlo. Samozrejme, že nie sú. Existuje aj veľa výhod, napríklad rodič môže sledovať polohu dieťaťa a môže mu kedykoľvek zavolať, kde je, čo robí, ako sa má. Rodičia sa tak cítia lepšie, lebo majú informáciu o tom, či je ich dieťa v bezpečí. Taktiež hry pomáhajú rozvíjať mozog detí, získavajú nové zručnosti, získavajú priestor pre svoju fantáziu a predstavivosť. Úprimne povedaní, nepoužívanie smartfónu v dnešnom modernom svete je jednoducho nemožné.
Čo teda majú urobiť rodičia? Zakázať telefóny alebo nie? Vo výchove detí nemôžu ísť do extrémov. Samozrejme nechajte dieťa používať smartfón, lenže nie od skorého veku. Nedávajte dvojročnému dieťaťu telefón do ruky, len aby ste odvrátili jeho pozornosť. Dieťa môže objaviť vo svojom okolí toľko zaujímavých vecí, a nepotrebuje na to ani telefón.
Keď je dieťa staršie, kúpte mu prvý telefón, no kontrolujte, čo sleduje na internete, a prísne obmedzte čas používania telefónu. Pritiahnite jeho pozornosť k zaujímavejším záľubám – chôdza v prírode, šport či spoločné hry. Aktivity sú zaujímavejšie ako virtuálny svet. Povzbudzujte dieťa, aby si našlo koníček, ktorý môže rozvíjať.
Závislosť je vážny problém, ktorý by sa nemal ignorovať. Budúcnosť dieťaťa je len vo vašich rukách! Čo si myslíte o tom, ako telefóny škodia deťom? Ako sa s týmto problémom vyrovnávate? Dajte nám vedieť dolu v komentároch!
ZDROJ: takprosto.cc