Slovo, ktoré zachráni vzťah pred rozchodom! Veľmi málo ľudí si uvedomuje, že obyčajné…

Lámete si hlavu nad tým, čo robiť s vašim vzťahom? Máte pocit, že nie je veľmi šťastný, a že sa blíži ku koncu? Psychológovia prišli so zaujímavou štúdiou, podľa ktorej stačí na záchranu manželstva jedno jediné slovo. Ďakujem.

Výskum z univerzity v Georgii priniesol naozaj zaujímavé výsledky, ktoré však nie sú veľmi prekvapujúce. Málo ľudí si však uvedomuje, aká dôležitá je v manželstve a celkovo vo vzťahoch vďačnosť. Obyčajné ďakujem, vyjadrenie uznania a ocenenie každodenných maličkostí. Tieto veci môže urovnať vzťah, ktorý trošku hrkoce.

Výskum hovorí, že ak človek vo vzťahu cíti z druhej osoby vďačnosť a ocenenie, cíti sa potrebný a užitočný. Práve tieto emócie sú základom pre pocit šťastia, a teda aj úspešného manželstva. Dvaja partneri, ktorí pociťujú vďačnosť toho druhého veria, že daný vzťah má perspektívu a bude fungovať.

V danom výskume bolo oslovených približne 500 ženatých/vydatých ľudí. Títo vyplňovali dotazník o rôznych oblastiach manželstva. Otázky sa venovali finančnej stránke, komunikácii medzi manželmi a podobne. Výsledky ukázali, že najdôležitejším aspektom, ktorý určoval kvalitu manželstva je práve vďačnosť.  Autor výskumu, Allen Barton, dodáva, že štúdia poukazuje práve na potrebnosť a dôležitosť slova ďakujem.  Toto obyčajné slovo dokáže vytvoriť pozitívne interakcie aj medzi pármi, ktoré práve prežívajú ťažké časy. A funguje dokonca aj vtedy, keď má jeden z partnerov zlé obdobie napríklad v práci.

Vyjadrenie vďačnosti ale musí byť úprimnéFalošné alebo ironické ďakujem nikomu nepomôže, ale môže vzťahu ešte aj uškodiť. Skúste teda byť úprimný, a spomeňte si na to, čo pre vás váš partner robí. Môžu to byť úplné maličkosti, ktoré vás potešia, pomôžu alebo vám rozohrejú srdcePovedzte ďakujem, keď váš partner sám od seba umyje riad, hodí do koša špinavé ponožky namiesto toho, aby ich nechal hodené na zemi, alebo vám prinesie zmrzlinu, či navarí. Poďakujte za jeho pomoc, ktorú oceňujete najmä dnes, keď ste mali náročný deň.

Skúste sa na prejav vďačnosti pozrieť z iného uhla. Ak chcete partnerovi vynadať, nachvíľku sa zastavte. Nenájde sa v tejto situácii nič, za čo by ste boli vďační? Namiesto výčitky, že partner nepripravil obed presne podľa vašich predstáv, sa zamerajte na niečo iné. Nesnažil sa pripraviť obed, aby vás potešil? Možno varenie nie je jeho koníček, ale obed robil s tým, že vás chce potešiť a pomôcť vám. Výčitky by teda v tej chvíli boli pre neho naozaj studenou sprchou. Skúste mu namiesto nich poďakovať, určite to hneď zlepši ovzdušie v domácnosti.

Ak máte s ďakovaním problém, máme pre vás malú pomôcku. Večer si do mobilu alebo na papier zapíšte, za čo ste dnes partnerovi vďační. Nevadí, ak sú to maličkosti. Práve tie totiž robia spolužitie krásnym a jedinečným. Ak si veci zapíšete a popremýšľate o nich, bude pre vás čoraz ľahšie vyjadriť partnerovi vďaku bežne.

Ľudská myseľ si ako prvé všíma negatívne, a to si následne aj pamätá. Ak však chcete mať šťastný vzťah, musíte sa naučiť sústrediť na to dobré. Každý deň si všímajte pozitívne veci, za ktoré môžete byť vďační. Svoje poďakovanie sa snažte formulovať konkrétne. Poďakujte za pomoc, vyzdvihnutie detí zo školy, vybavenie papierovačiek a podobne. Všetci potrebujeme cítiť, že sme potrební a partner našu snahu oceňuje.

Je to naozaj jednoduché a za skúšku nič nedáte. Nezabúdajte však ani na kvalitnú komunikáciu, a to aj v prípade, že nie ste práve najlepší rečník. Rozprávať sa večer pri pohári vína stojí naozaj za to.

 

ZDROJ: adme.ru

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com