Slováci, viete odkial sa berú záhadné žlté povlaky na autách, parapetoch či okrajoch mlák? Hygienici reagujú..

V týchto dňoch dostávame početné otázky o „záhadných“ žltých povlakoch na autách, parapetoch či okrajoch mlák. Netreba sa však ničoho obávať – patrí to k prebiehajúcej peľovej sezóne, upokojuje RNDr. Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, ktorý koordinuje celoslovenskú Peľovú informačnú službu.

Peľový poprašok pochádza do značnej miery z kvitnúcich ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorých peľové zrnká majú väčšie rozmery.
Stačí aj mierny vánok a z okolitých stromov sa peľ uvoľní vo viditeľných mrakoch. Pri silnejšom vetre je k nám peľ prinášaný na veľké vzdialenosti aj z iných lokalít.

🌲 ZDÁ SA VÁM, ŽE JE PEĽU TENTO ROK VIAC? 🌳

Vysoké koncentrácie peľu ihličnanov, buka, duba a miestami hrabu – druhov, ktoré majú veľké peľové zrná, prispeli k tvorbe žltých povlakov na autách, parapetoch, či okrajoch mlák.
„Vysoké koncentrácie peľu týchto druhov v ovzduší súvisia jednak so „semennými rokmi“ – tieto stromy majú zvýšené obdobie kvitnutia v troj- alebo päťročných intervaloch, kedy sa produkcia peľu niekoľkonásobne navýši – a tiež s veternými dňami, počas ktorých dochádza k transportu peľu na veľké vzdialenosti,“ hovorí RNDr. Janka Lafférsová z RÚVZ v Banskej Bystrici.
Rok 2022 sa oproti predchádzajúcim nesie od začiatku v znamení vyšších koncentrácií peľu a dlhšej peľovej sezóny, čo sa prejavilo aj u najsilnejších prvých jarných alergénov – liesky, jelše a brezy.
Ak patríte medzi alergikov, alebo vás zaujíma množstvo peľu v ovzduší z iných dôvodov, sledujte naše pravidelné peľové spravodajstvo, ktoré zabezpečuje šesť monitorovacích staníc v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline, pracujúcich pod gesciou verejného zdravotníctva.

ℹ️ PRAVIDELNÉ INFORMÁCIE O KONCENTRÁCII ALERGÉNOV

Podrobné a pravidelne aktualizované informácie o koncentrácii jednotlivých alergénov v regiónoch Slovenska, ako aj a prognózy na najbližšie obdobie, nájdete na www.uvzsr.sk, www.vzbb.sk a na www.pelovespravodajstvo.sk.
Komplexne spracované týždenné informácie o peľovej situácii na Slovensku podľa jednotlivých regiónov a množstvo ďalších informácií pre alergikov i alergiológov prinášame na www.pelovespravodajstvo.sk.
Na týždennej báze samostatne uverejňujeme aj výsledky z monitorovacej stanice, ktorá sa nachádza u nás na ÚVZ v Bratislave. Ak vás zaujíma iba vývoj peľovej situácie v hlavnom meste, informácie o koncentrácii jednotlivých alergénov nájdete prehľadne spracované na našom webe: http://bit.ly/pelova-situacia-BA

zdroj:Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com