Slováci, pripravte sa: Cena ropy stúpla na najvyššiu úroveň od roku 2008! Ceny pohonných hmôt a účty domácností stúpajú

Ceny ropy sa vyšplhali na najvyššiu úroveň od júla 2008 po tom, ako USA oznámili, že s ostatnými krajinami diskutujú o možnom zákaze ruských dodávok.

Cena ropy Brent, ktorá je svetovou referenčnou cenou, vzrástla nad 139 USD za barel a potom sa znížila na približne 130 USD.

Energetickými trhmi v posledných dňoch otriasli obavy z dodávok vyvolané ruskou inváziou na Ukrajinu.

Spotrebitelia už pociťujú vplyv vyšších nákladov na energie, keďže ceny pohonných hmôt a účty domácností stúpajú.

Ceny benzínu a nafty už stúpli, ale šéf spoločnosti Portland Fuel, ktorá sa zaoberá dodávkami pohonných hmôt, James Spencer v pondelok pre BBC povedal, že je pravdepodobné ďalšie zvýšenie o približne 12 %.

Kríza naďalej vrhá tieň na akciové trhy. Hlavné burzy vo Francúzsku a Nemecku sa v úvode obchodovania prepadli o viac ako 4 %, zatiaľ čo londýnsky index FTSE 100 klesol o viac ako 2 %.

To prišlo po poklese v Ázii, kde japonský Nikkei uzavrel takmer o 3 % nižšie a hongkonský Hang Seng sa obchodoval o 3,6 % nižšie.

Cena zlata, ktoré je v nepokojných časoch útočiskom pre investorov hľadajúcich istotu, prvýkrát za takmer 18 mesiacov dosiahla 2 000 USD za uncu.

V nedeľu americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že Bidenova administratíva a jej spojenci diskutujú o zákaze dodávok ruskej ropy.

Neskôr predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová uviedla, že snemovňa „skúma“ legislatívu na zákaz dovozu ruskej ropy a že Kongres tento týždeň mieni schváliť pomoc pre Ukrajinu vo výške 10 miliárd USD (7,6 miliardy Sk) ako odpoveď na ruskú vojenskú inváziu.

„Snemovňa v súčasnosti skúma silné právne predpisy, ktoré ešte viac izolujú Rusko od svetovej ekonomiky,“ uviedla Pelosiová v liste.

Tieto pripomienky prišli v čase, keď sa zvyšuje tlak na Biely dom a ďalšie západné krajiny, aby prijali tvrdšie opatrenia proti Moskve v súvislosti s jej inváziou na Ukrajinu.

Ruské ropné embargo by bolo výraznou eskaláciou reakcie na inváziu na Ukrajinu a potenciálne by malo veľký vplyv na svetové hospodárstvo.

„Zatiaľ čo USA by mohli práve presadiť zákaz dovozu ruskej ropy, Európa si to nemôže dovoliť. Ešte znepokojujúcejšie je, že [ruský vodca Vladimir] Putin, ktorý je chrbtom k stene, by mohol zastaviť dodávky plynu do Európy, čím by odrezal kontinent od energetickej linky,“ uviedla pre BBC Vandana Hariová zo spoločnosti Vanda Insights, ktorá sa zaoberá analýzou ropných trhov.

Cena ropy Brent minulý týždeň vzrástla o viac ako 20 %, keďže konflikt vyvolal obavy z nedostatku ropy na svetových trhoch.

zdroj: bbc.com

 

1 komentár k “Slováci, pripravte sa: Cena ropy stúpla na najvyššiu úroveň od roku 2008! Ceny pohonných hmôt a účty domácností stúpajú”

  1. Putina odstavíme ale nie je to domyslené na to všetko nedoplatí len rusko ale aj celá Európa prečo Amerika nezmrazí cenu ropy aby na to nedoplácali ostatné štáty EU.

    Odpovedať

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com