Slováci, POZOR! Výrobky tejto populárnej značky obsahujú nebezpečnú látku!

Česká Štátna veterinárna správa (SVS) varuje pred poľskou zmrzlinou Milka, obsahuje stopové množstvo karcinogénneho etylénoxidu. Ide o 250 000 jednotlivých nanukov, 15 000 multibalení po šiestich a ôsmich kusoch a približne 37 000 balení zmrzliny v 480 ml tubách. 

Výrobky by sa mohli nachádzať aj na Slovensku.

Tento pesticíd, ktorý sa dostal do prísady, nie je v EÚ povolený. Spoločné výskumné centrum dostalo informácie o etylénoxide prostredníctvom systému rýchleho varovania RASFF. Výrobky predávajú rôzni predajcovia. V súčasnosti prebieha sťahovanie výrobku z trhu.

Identifikácia výrobku:

Milka mini kornútok vanilková čokoláda 8×25 ml (multipack)
Milka mini zmrzlina vanilková čokoládová 6x50ml (multipack)
Milka čokoláda s lieskovými orieškami 100 ml (viacbalenie)
Milka karamelová chrumka 100ml
Milka čokoláda a vanilka 100 ml
Milka čokoládovo-vanilkový zmrzlinový pohár 480 ml

Dátum exspirácie: všetky šarže s dátumom exspirácie 2022 do mája 2023
Výrobca: Froneri Polska s.p.

Stiahnutie z trhu v súčasnosti prebieha a týka sa len uvedených výrobkov, ostatných výrobkov sa toto opatrenie netýka. Výrobky, ktoré sú predmetom stiahnutia z trhu, sú uvedené výrobky s dátumom spotreby od roku 2022 do mája 2023. CPS odporúča tieto výrobky nekonzumovať a vrátiť ich v mieste predaja. V tomto prípade bude kúpna cena vrátená aj bez predloženia dokladu o kúpe.

Etylénoxid je vysoko reaktívna plynná látka s mutagénnymi a karcinogénnymi účinkami, a preto sa nedá posúdiť z hľadiska zdravotných rizík a žiadna úroveň nie je pre ľudí bezpečná. V niektorých tretích krajinách sa používa ako prostriedok na kontrolu zrenia pri skladovaní karubových strukov, ktoré sú surovinou na výrobu prídavnej látky karubínu. V EÚ nie je povolená.

zdroj: svscr.cz

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com