Slováci, POZOR! Vodné a stočné ročne zdražie o niekoľko eur, vodári však chceli ešte viac

Slovenským domácnostiam sa cena vodného a stočného v tomto roku medziročne zvýši v priemerne o 3,2 %. To predstavuje priemerný medziročný nárast mesačných nákladov pre bežnú domácnosť o približne 55 centov.

Dôvodom zdražovania vodného a stočného sú ekonomicky oprávnené náklady, ktoré spoločnosti v cenových konaniach podľa regulačného úradu dokázali dostatočne preukázať.

Vodári chceli viac

Ako informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz, priemerná cena za výrobu a dodávku pitnej vody u vodárenských spoločností bude na úrovni 1,11 eura za meter kubický (bez DPH). Ide o medziročný nárast o 2,5 %. Priemerná cena za odvádzanie a čistenie odpadovej vody u vodárenských spoločností dosiahne v tomto roku úroveň 1,10 eura za kubík (bez DPH). Predstavuje to medziročný nárast o 3,9 %. „Celková cena vodného a stočného tak bude v roku 2021 na úrovni 2,22 eura za meter kubický (bez DPH),“ dodal Igaz.

Podľa regulačného úradu, keby úrad v plnej miere akceptoval iba návrhy od regulovaných subjektov, cena vodného a stočného by sa na Slovensku zvýšila priemerne až o 8,3 %. „Pravda je, že došlo k určitému zvýšeniu cien vodného a stočného, hoci vodárenské spoločnosti žiadali podstatnejšie zvýšenie. Pri rozhodovaní sme však dôsledne obracali každé euro a vylúčili každý neoprávnený náklad od regulovaných subjektov, ktorý by mohol cenu zaťažiť,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Úrad zdôrazňuje, že ide o priemerné hodnoty. „Ceny vodného stočného sa v SR líšia na základe miestnych pomerov,“ uzavrel Igaz.

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com