Slováci, POZOR! Viete čo robiť, ak v horúcom počasí objavíte dieťa alebo psa v aute? Toto radí polícia!

Zabudnuté dieťa v aute sa prehreje až päťkrát rýchlejšie ako dospelý.

Varuje predtým polícia, ktorá verejnosť vyzýva, aby najmä v období horúčav nenechávali v aute dieťa alebo zviera v zaparkovanom aute čo i len na chvíľu. Môže im to spôsobiť vážne zdravotné problémy, dokonca až smrť.

Prehriate dieťa v aute postupne malátnie, pridružujú sa bolesti hlavy a zvracanie. Koža je najprv červená a neskôr bledne. „Po chvíli sa objavia kŕče, nasleduje bezvedomie, zastavenie krvného obehu, dýchania a nastáva smrť,“ uviedli policajti.

Ľudí preto vyzývajú, aby ihneď kontaktovali mestskú políciu na čísle 159, ak objavia dieťa či zviera zamknuté v aute. Ak sa situácia zdá byť kritická, podľa polície netreba s rozbitím okna váhať a dieťa vytiahnuť von.

„Keď je dieťa pri vedomí a plače, treba ho zobrať do tieňa a chladiť. Ak je dieťa v bezvedomí, ale dýcha, je potrebné ho umiestniť do stabilizovanej polohy a hlavu mu zakloniť tak, aby nič nebránilo jeho dýchaniu,“ podotkla.

V prípade, ak dieťa nedýcha, je potrebné uložiť ho na zem, zakloniť mu hlavu a do úst aj nosa päťkrát vdýchnuť. Potom vtláčať hrudník dvoma prstami tempom 100-krát za minútu. Po 15 stlačeniach zakloniť hlavu, dvakrát vdýchnuť a opakovať až do príchodu privolaných záchranárov.

zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com