Slováci, POZOR! Tu je niekoľko dôvodov, prečo je zdravé odpúšťať! Bod číslo 4 je najväčším zlom!

Byť v prítomnosti človeka, ktorý vám ublížil je vždy ťažké. Niekedy ide o príbuzného, inokedy o dlhoročného priateľa. Počas sviatkov, či dlhých zimných večerov, ľudia často spomínajú na osoby, ktoré im ukrivdili. Nie vždy chápeme ich dôvody, a tak nás to zožiera ešte viac. V mysli sa stále vraciame k otázke: Prečo?

Niekedy je však potrebné odpustiť a posunúť sa ďalej. Človek nezabúda a niekedy by ani nemal, no občas je pre naše vlastné dobro, potrebné nechať veci plynúť a posunúť sa vpred. Tu sú dôvody, pre ktoré by sme mali odpustiť a tým dopriať pokoj aj sebe:

1. Nikto nie je dokonalý – každý už urobil nejednu chybu. Život neprišiel s návodom a každý robí, čo je podľa neho najlepšie.

2.Neuzatvárajte sa do seba – často sa stane, že ľudia voči sebe zatrpknú. Je v poriadku, že sa hneváte. Každý má právo na svoje pocity, nie sme predsa z ľadu, no treba si dať pozor, aby emócie napokon nezačali zvnútra požierať vás.

3. Odpustenie – každý si zaslúži druhú šancu. Samozrejme, nie je jednoduché opäť začať veriť človeku, ktorý vás už raz zradil, ale môže sa stať, že novonadobudnutá dôvera, bude vašim najlepším rozhodnutím. Raz možno budete potrebovať odpustiť aj vy!

4. Nemlčte –hovorte o svojich problémoch, o tom, čo vás trápi a nemôžete na to prestať myslieť. Uľaví sa vám. Zadržiavané emócie nikdy neboli dobrým pánom a jediný koho takto trestáte ste vy sami.

5. Negatívne vlastnosti – má ich každý, ale môže sa stať, že ich prehliadame. Potom sa stane niečo, čo človeku otvorí oči a danú osobu bude vidieť len v zlom svetle. Ani takéto niečo nie je správne. Ľudí treba brať takými akými sú. Netreba zabúdať na to dobré a ani na to zlé, čo pre nás urobili.

6. Udržanie dobrých vzťahov – každý vzťah vyžaduje rešpekt a porozumenie. Vzťahy si vyžadujú spoločné budovanie a prácu. Je to beh na dlhé trate, ale výsledok stojí za to.

7. Hovorte o druhých pekne – hoci si ľudia nie je vždy zaslúžia vaše pekné slová, musíme myslieť aj na to, že ako hovoríme o druhých vypovedá aj o nás. Je dobré, keď sa k ostatným správame láskavo a s rešpektom.

8. Zmierenie – pomerte sa s osobou, ktorá vám ublížila. Spýtajte sa jej na dôvody, ktoré ju k tomu viedli a vyjasnite si situáciu, v ktorej ste sa ocitli. Odpovede možno nebudú príjemné, ale aspoň budete poznať pravdu.

9. Božie mlyny – presne, ako sa hovorí. Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Keď odpúšťame sami si tým do života priťahujeme iba ďalšie dobré vzťahy, ktoré nám môžu byť odmenou za bolesť.

10. Ste strojom vlastného šťastia – treba mať na pamäti aj to, že za váš život zodpovedáte iba vy. Musíte sa so svojimi skutkami naučiť žiť, či už boli dobré alebo nie. Preto sa treba rozhodovať tak, aby ste neľutovali nič.

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com