Slováci, POZOR! TOTO je 6 varovných signálov, vďaka ktorým môžete odhaliť príznaky mŕtvice!

Mozgová mŕtvica je jeden z najväčších zabijakov. Každý deň ju prekoná viac ako 800,000 ľudí. Existujú však signály, ktorým by ste mali venovať pozornosť, ak sa jej chcete vyhnúť.

Mŕtvica sa podobá infarktu, no v tomto prípade napáda váš mozog. Naše telo nie je schopné normálne fungovať. Napadnutá časť mozgu potrebuje okamžitú lekársku pomoc, pretože nie je možné, aby váš mozog dokázal normálne fungovať bez prívodu kyslíka.

Symptómy mŕtvice sa objavia rýchlo, no niekedy to môže trvať dokonca niekoľko hodín až dní, kým si všimnete, že niečo nie je v poriadku. Ak máte pocit, že sa u vás vyskytlo viac symptómov, pre istotu navštívte lekára.

Vysoký krvný tlak: Vysoký krvný tlak môže viesť ku viacerým problém ako je napríklad mŕtvica, pretože poškodzuje mozgové cievy a taktiež oslabuje cievy. Okrem toho je dôvodom vzniku krvných zrazením v krvi.

Stuhnutie a bolesť krku a ramien: Prasknutá krvná cieva v mozgu môže byť príčinou stuhnutia a bolesti krku. Ak sa nedokážete dotknúť bradou hrudníka (vzhľadom na to, že nie ste obézni alebo nemáte inú chorobu), ihneď navštívte lekára.

Stŕpnutosť na jednej strane tela: Ďalším varovným príznakom je stŕpnutosť a necitlivosť tváre, rúk alebo nôh na jednej strane tela.

Bezdôvodné závraty alebo únava: Štúdia dokázala, že závraty a únavu pociťuje väčšina pacientov, ktorí prekonali mŕtvicu. Tento stav môže mať na svedomí zasiahnutá časť mozgu.

Problémy so zrakom: Mŕtvica môže spôsobiť dvojité videnie, čiže dilopiu, dokonca sa môže stať, že na jedno oko budete vidieť rozmazane alebo vôbec.

Náhla migréna alebo silná bolesť hlavy: Počas mozgovej príhody je prietok krvi do mozgu zablokovaný alebo prerušený. Poškodenie týchto ciev môže viesť k náhlej migréne a silnej bolesti hlavy.

Kto je v nebezpečenstve?
– Ľudia s vysokým krvným tlakom
– Starší muži
– Ľudia, ktorí fajčia
– Diabetik
– Ľudia s srdcovými chorobami

Ďalšie rizikové faktory:
– Alkohol a drogy
– Obezita
– Nezdravé jedlo
– Depresia a úzkosť
– Nedostatok fyzickej aktivity
– Iné neurologické problémy

Čo robiť v prípade núdze?
– Zavolajte 112.
– Nič nejedzte, ani nepite.
– Nesnažte sa sami zaviesť do nemocnice.
– Snažte sa upokojiť.

Ak podporujete niekoho iného:
– Snažte sa držať pacientovu hlavu dohora.
– Niekedy môže pacient zvracať, preto dávajte pozor, aby sa neudusil.
– Snažte sa rozprávať kľudným hlasom.
– Pacienta pozorujte a informujte dispečera o jeho stave.

Dúfame, že vám článok do budúcna pomôže. Ak sa vám zdal užitočný, nezabudnite ho zdieľať s vašimi priateľmi.

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com