Slováci, POZOR! Teplé počasie končí! Koncom budúceho týždňa sa poriadne ochladí!

V závere budúceho týždňa by sa malo na Slovensku výrazne ochladiť.

Maximálne teploty vzduchu majú byť v južných oblastiach SR približne šesť stupňov Celzia, na severe miestami aj celodenný mráz. Malo by aj výdatnejšie zapršať. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Výrazné ochladenie v závere budúceho týždňa

V posledných dňoch máme na území Slovenska ustálené, cez deň slnečné a pomerne teplé počasie. Priemerná denná teplota vzduchu je o málo vyššia ako dlhodobý priemer. 

 

Počas uplynulej noci síce postupoval cez naše územie studený front, ale cez deň sa k nám už obnovil prílev teplého vzduchu od západu. Prílev teplejšieho vzduchu bude pokračovať aj v pondelok 28.3.2022 a maximum teploty na juhu územia opäť presiahne príjemných 20 °C.

 

Súčasne sa však začne cirkulácia v Európe meniť. Tlak vzduchu bude v našej oblasti klesať a v priebehu budúceho týždňa dôjde postupne k výraznej prestavbe tlakových útvarov. Už v utorok bude od severu do strednej Európy pomaly postupovať studený front. Na ňom sa v stredu (30.3.2022) začne nad francúzsko-nemeckým pohraničím prehlbovať tlaková níž, ktorá si to zamieri priamo nad naše územie. Chladný vzduch sa postupne dostane aj do oblasti západného a centrálneho Stredomoria a nad Janovským zálivom sa začne prehlbovať jedna tlaková níž za druhou. Práve z tejto oblasti sa po zvlnenom studenom fronte začnú do našej oblasti presúvať ďalšie tlakové níže. Po zadnej strane týchto tlakových níží sa bude studený vzduch dostávať stále do nižších zemepisných šírok. Studený vzduch prenikne definitívne na celé naše územie pravdepodobne 1.4. alebo 2.4.

 

V závere budúceho týždňa tak bude maximum teploty vzduchu výrazne nižšie ako v týchto dňoch. Na juhu asi okolo 6 °C, na severe sa miestami vyskytne celodenný mráz. K tomu všetkému sa pridajú aj zrážky, ktoré budú, zdá sa, aj výdatnejšie. To je však vzhľadom k prehlbujúcemu sa suchu pozitívna správa.

 

Pozvoľne otepľovať by sa malo začať až v ďalších dňoch (okolo 5, či 6. apríla), čo je však ešte dosť ďaleko na presnejšiu predpoveď.

Zdroj: SHMU

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com