Slováci, POZOR! ŠÚKL varuje pred rizikami nákupu liekov z neoverených zdrojov!

Štátny ústav pre kontrolu liečiv dlhodobo varuje pred rizikami nákupu liekov z neoverených zdrojov. V posledných dňoch sa na internete množia inzeráty, ktoré ponúkajú na predaj tablety s obsahom jódu.

Na Slovensku sa prostredníctvom schválených internetových lekární môžu predávať iba lieky s platnou registráciou, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Lieky viazané na lekársky predpis je povolené vydávať iba v tzv. kamenných lekárňach.

Najmä na internete sa môžete stretnúť s ponukami predaja liekov cez sociálne siete, inzeráty alebo prostredníctvom rôznych pochybných e-shopov. Zvýšenú opatrnosť však odporúčame aj pri stránkach, ktoré sa na prvý pohľad javia ako klasické internetové lekárne. Vždy si overte, že lieky nakupujete v schválenej internetovej lekárni.

Autorizované internetové lekárne majú na svojich stránkach zelené logo. Po kliknutí na logo budete presmerovaní na webovú stránku štátneho stavu, kde nájdete kompletný zoznam lekární s povolením na internetový výdaj.

Pozornosť zbystrite aj ak stránka ponúka „zázračné“ prípravky bez nežiaducich účinkov, ak nemá uvedené kontakty, respektíve sa nachádzajú mimo Slovenskej republiky, ak sú ponúkané lieky príliš drahé alebo naopak neprimerane lacné a najmä ak ponúka lieky viazané na lekársky predpis.

Nákupom liekov mimo legálneho reťazca riskujete svoje zdravie, keďže je veľmi pravdepodobné, že sa dostanete k falšovaným liekom. Falšované lieky vo väčšine prípadov neobsahujú účinné zložky, ktoré deklaruje výrobca a často sú kontaminované nebezpečnými látkami.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zároveň opätovne varuje pred neuváženým užívaním jódu. Pri dlhodobom, prípadne nadmernom, užívaní jódu hrozia zdravotné riziká – napríklad vznik ochorení štítnej žľazy (struma, hypo- alebo hypertyreóza), či ohrozenie srdcovo-cievneho systému.

 

 

zdroj:Štátny ústav pre kontrolu liečiv

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com