Slováci, POZOR! ŠÚKL sťahuje z trhu liek na vysoký krvný tlak. Neužívate ho aj vy?

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí liekov Losartan/Hydrochlorothiazid STADA 100 mg/25 mg a Losartan/Hydrochlorothiazid STADA 50 mg/12,5 mg  z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

Ten sa používa na liečbu esenciálnej hypertenzie, čiže vysokého krvného tlaku. Dôvodom stiahnutia z trhu je prítomnosť azidovej nečistoty v účinnej látke losartan nad povolený limit.

Ústav o tom informoval na svojom webe.

 

Pacientom, ktorí liek užívajú, nehrozí akútne nebezpečenstvo, liečbu preto neprerušujte. Ďalšiu terapiu po doužívaní balenia skonzultujte s ošetrujúcim lekárom.

Na trhu sú dostupné iné lieky s účinnou látkou losartan/hydrochlorothiazid od iných držiteľov.

 

Losartan/Hydrochlorothiazid STADA 100 mg/25 mg obsahuje ako liečivá 100 mg draselnej soli losartanu a 25 mg hydrochlorotiazidu.

Losartan/Hydrochlorothiazid STADA je kombináciou antagonistu receptora angiotenzínu II (losartanu) a diuretika (hydrochlorotiazidu). Angiotenzín II je látka produkovaná v tele, ktorá sa viaže na receptory v cievach, čo spôsobuje ich zúženie. To vedie k zvýšeniu krvného tlaku. Losartan zabraňuje väzbe angiotenzínu II na tieto receptory, čo uvoľňuje cievy a má za následok zníženie krvného tlaku. Hydrochlorotiazid spôsobuje, že cez obličky prejde viac vody a soli. To tiež pomáha znižovať krvný tlak.

Losartan/Hydrochlorothiazid STADA je indikovaný na liečbu esenciálnej hypertenzie (vysokého krvného tlaku).

 

zdroj: sukl.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com