Slováci, POZOR! SOI varuje pred týmito náušnicami! Obsahujú chemikáliu, ktorá spôsobuje rakovinu!

Slovenská obchodná inšpekcia zistila pri kontrole vonkajších hraníc výrobok, ktorý predstavuje chemické riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným.

Ide o výrobok:

Náušnice La Tienda del Colombiano

Pôvod:

Peru

Identifikácia výrobku:

Náušnice v rôznych tvaroch hnedej farby s rôznymi farebnými vzormi v počte 12 párov pripevnené na jednej papierovej podložke.

Na papierovej podložke bol uvedený text: La Tienda del Colombiano.

Výrobky neboli označené údajom o výrobcovi, dovozcovi a ani identifikačným údajom.

Druh nebezpečnosti:

Chemické riziko ohrozenia zdravia – zistený nadlimitný obsah kadmia a niklu.

Kadmium je škodlivé pre ľudské zdravie, pretože sa hromadí v tele, kde môže poškodiť orgány a môže predstavovať potenciálne rizikový faktor pre vznik rakoviny.

Nikel je silný senzibilizátor a môže spôsobiť rôzne alergické reakcie, ak sa vyskytuje v predmetoch, ktoré prichádzajú do priameho a dlhodobého kontaktu s pokožkou.

Príčiny nebezpečnosti:

Bižutéria pri dotyku s kožou nesmie prekročiť hodnotu 0,01 % hmotnostných kadmia v kovových častiach šperkov (náramkov, náhrdelníkov, prsteňov). V prípade vyššie uvedených náušníc bola nameraná hodnota 0,0143 % hmotnostných kadmia.

Bižutéria určená na priamy a dlhodobý kontakt s pokožkou, ako napr.: náhrdelníky, náramky a retiazky, ozdoby na členky, prstene a pod., nesmie obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,5 μg/cm²/týždeň (migračný limit).

Pokiaľ ide o výrobky, ktoré sa vkladajú do prepichnutých uší (náušnice), tieto nesmú obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,2 μg/cm²/týždeň. V prípade vyššie uvedených náušníc bola nameraná hodnota 0,0232 μg/cm²/týždeň.

Opatrenia na ochranu trhu:

Predmetný výrobok SOI v spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR, sekciou colnou, zadržala pri kontrole vonkajších hraníc a zakázala uviesť na trh EÚ, t. j. neprepustila do voľného obehu.

zdroj: soi.sk

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com