Slováci, POZOR! Príliš častá dezinfekcia domácností počas pandémie môže spôsobiť zdravotné problémy!

The map, 2013, based on 1.1 billion users

Zdieľajte článok na

Čistenie interiéru prostriedkami na báze peroxidu vodíka môže znečisťovať ovzdušie a spôsobiť zdravotné problémy. V novej štúdii to uviedla kanadská University of Saskatchewan.

 

Vedecký tím zistil, že vytieranie podlahy komerčnými dezinfekčnými prostriedkami na báze peroxidu vodíka zvyšuje úroveň peroxidu vo vzduchu o približne 60% voči maximálnej povolenej hranici osemhodinového vystavenia látky.

Je to zároveň 600 násobok prirodzenej úrovne v ovzduší. Výsledky publikovali v žurnále Environmental Science & Technology.

Zdravotné problémy

Vedúca výskumu Tara Kahan priblížila, že umývaním povrchov v domácnostiach ľudia menia kvalitu vzduchu, ktorý dýchajú. „Zlá kvalita interiérového vzduchu súvisí s respiračnými ochoreniami, akým je napríklad astma,“ dodala.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môže nadmerné vystavenie peroxidu vodíka spôsobiť problémy s dýchaním, kožou i očami.

Pandémia priniesla zmenu

Pandémia COVID-19 viedla k zvýšenej dezinfekcii a dopytu po všetkých druhoch čistiacich prostriedkov, vrátane tých s obsahom peroxidu vodíka.

„Na začiatku pandémie sme nemohli vykonať tento výskum, keďže takéto prípravky neboli na skladoch,“ povedala Kahan.

V jej tíme pracujú aj výskumníci z newyorskej Syracuse University, torontskej York University a anglickej University of York.

Najväčšie riziko

Počas experimentu nastriekali na vinylovú podlahu v simulovanom prostredí prostriedok s 0,88% peroxidu vodíka a utreli ho papierovou utierkou ihneď alebo približne o hodinu neskôr.

Následne testovali vzduch v oblasti okolo hlavy človeka.

Kahan prezradila, že najväčšie riziko hrozí tým, ktorí sú vystavení prípravkom najčastejšie, ako napríklad upratovači. Najsilnejšia koncentrácia látky bola nad podlahou alebo v úrovni pultu.

Vplyv na deti a zvieratá, ktoré majú k týmto povrchom fyzicky bližšie, zatiaľ nie je známy.

Tipy na zníženie rizika

Vedkyňa uviedla niekoľko tipov, ako sa vyhnúť nadmernému riziku počas dezinfekcie priestorov.

Odporúča používanie mydla a vody – kombinácie, ktorá takisto zabíja koronavírus. Pomôže aj otvorenie okna, zapnutie digestora či centrálneho vetracieho systému.

Vyzdvihla pritom fakt, že ventilácia môže dramaticky znížiť cirkuláciu znečisťujúcich látok vo vzduchu, čo je jedna z najefektívnejších metód na odstránenie častíc nesúcich vírus.

Aj napriek možným rizikám by odborníčka uprednostnila dezinfekciu na báze peroxidu vodíka pred bielidlom, ktoré predstavuje oveľa väčšie riziko.

 

ZDROJ: WBN

ONLINE NABYTOK:

onlinenabytok


Zdieľajte článok na