Nespavosť je čoraz väčším problémom tejto uponáhľanej doby. Niekedy je ťažké nájsť si niekoľko hodín spánku, pretože myšlienky sa stále vracajú k tomu, čo ešte treba urobiť. Občas sa stane, že nás práca, učenie alebo rôzne úlohy zaneprázdňujú tak, že sme vďačný, ak môžeme zavrieť oči, hoci aj na minútu.
Nedostatok spánku si ľudia kompenzujú veľkým množstvom kávy alebo energetickými nápojmi. Spánok patrí medzi základné potreby, aby telo fungovalo tak, ako má. Ak však dlhšiu dobu fungujeme na pár hodinách spánku odráža sa to aj na dehydratácii. Je známym faktom, že telo bez poriadneho spánku spotrebováva viac vody, či jedla. Vedci dokázali, že môže ísť až o 59 percentnú dehydratáciu.
Tu prichádzame, k názoru odborníkov, ktorý hovorí o hormóne menom vazopresín. Tento hormón je zodpovedný za správne strebávanie vody v tele. Jeho nedostatok alebo poruchy tvorby môžu vyvolať spomínanú dehydratáciu. Vazopresín je hormón, ktorý pracuje počas spánku. Je zodpovedný za to, že telo nepríde o veľké množstvo vody.
Vedci túto súvislosť medzi spánkom, hormónom vazopresínu a dehydratáciou skúmali na mnohých ľuďoch, ktorým hneď po zobudení vzali aj moč. Výsledky jasne ukázali, že táto súvislosť sa potvrdila.
Dehydratácia je dôležitá aj pre kvalitu spánku. Dehydratácia vzniká rýchlo a mnohí o nej ani len netušia, pretože dehydrovaný človek smäd už necíti. Odporúčané je teda hneď po zobudení vypiť aspoň pohár čistej vody.
Je potrebné dopriať si aspoň osem hodín spánku. Odborníci tvrdia, že je to akýsi zlatý stred, keďže ideálny spánok je sedem až deväť hodín. Keď to však nie je možné, tak by sme si aspoň mali dávať pozor na pitný režim a dopriať telu dostatok vody.
Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.
Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.
ZDROJ: sciencealert.com