Slováci, POZOR! Odborníci UPOZORŇUJÚ! Z trhu sťahujú ďalší liek: Máte ho doma aj vy?

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje liek Vigantol z distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí z trhu lieku Vigantol, gtt por 1×10 ml/5 mg (fľ.skl.hnedá), kód ŠÚKL: 12023, č. šarží: 19KQ193, 241276, z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Dôvodom stiahnutia predmetných šarží z trhu je nesúlad so schválenou špecifikáciou v parametri obsah účinnej látky.

Pacientom, ktorí predmetné šarže užívajú, nehrozí riziko pri užívaní lieku, prerušenie liečby sa preto neodporúča. Dostupnosť liečby týmto nariadením ohrozená nie je, na trhu sú pacientom k dispozícii iné šarže tohto lieku.

Vigantol obsahuje cholekalciferol (vitamín D3 ). Cholekalciferol (vitamín D3 ) sa v telesných orgánoch mení na aktívnu látku dihydrocholekalciferol, ktorá má vplyv na reguláciu metabolizmu vápnika v organizme.

Vigantol sa používa na liečbu stavov, pri ktorých je znížená hladina vápnika v krvi a na zabránenie rozvoja chorobných stavov zapríčinených nedostatkom vitamínu D, čo môže byť spôsobené nedostatočným vstrebávaním vitamínu z tenkého čreva (napr. po operáciách).

Vigantol sa užíva

– na zabránenie rozvoja rachitídy (krivice) u detí,

– pri mäknutí kostí (osteomalácii),

– ako podporná liečba pri rednutí kostí (osteoporóza),

– pri liečbe porúch prištítnych teliesok (hypoparatyreóza a pseudohypoparatyreóza).

 

Oznámenie o stiahnutí lieku Vigantol z trhu

Metodický pokyn pre distribučné spoločnosti, lekárne a zdravotnícke zariadenia

zdroj: sukl.sk

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com