Slováci, POZOR! Nezabudnite, blíži sa zmena času. Hodinky si presunieme už túto noc!

Zmena času sa uskutoční v poslednú marcovú nedeľu, ktorá tento rok pripadá na 27. marca. Veľká ručička preskočí z 2:00 na 3:00, čím sa deň skráti o hodinu.

Táto zmena času mnohých nepoteší, pretože si pospíme o hodinu kratšie. Pondelkové vstávanie tak bude pre mnohých zrejme ťažšie, najmä pre deti. Bonusom však budú dlhšie dni, keďže vidno bude až do siedmej večer.

Zmena času je v Európe veľmi častá a diskutovaná téma. Mnohí Európania by privítali zrušenie striedania času. V názoroch, ktorý čas si ponechať, však nevládne v Európe jednota − jedni sú za letný čas, iným by viac vyhovoval zimný čas.

Aj keď obyvatelia EÚ chceli skoncovať so striedaním času, najbližších päť rokov sa nič nezmení. Členské štáty únie sa nedohodli, aj kvôli pandémii riešili iné problémy a tak sa otázka, či ostane letný alebo zimný čas, odkladá na neurčito, najmenej však do roku 2027.

Slovensko proti zrušeniu striedania času nebolo. Ak by prišlo na lámanie chleba, vybrali by sme si zimný čas. Tento návrh bol predložený aj Európskej únii. Nateraz však striedanie času ostáva tak, ako sme ho poznali posledné roky.

Pôvodný čas je zimný čas. Letný čas sa prvýkrát zaviedol v roku 1916 počas 1. svetovej vojny. Dôvodom mali byť úspory palív. Po vojne skončil aj letný čas. Opätovne sa zaviedol počas 2. svetovej vojny. K Nemcom sa vtedy pridali aj USA a Veľká Británia.

Každoročný letný čas sa v Československu zaviedol v roku 1979 z dôvodu energetickej krízy. Zavedením letného času na Slovensku takmer pol roka zapadá slnko až po 19.00. Od roku 1996 funguje tak, ako ho poznáme. Zimný trvá od posledného októbrového víkendu po posledný marcový. Letný čas máme 7 mesiacov.

zdroj: imeteo.sk

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com