Slováci, POZOR! Na trhu sa objavili nebezpečné hračky, dieťa sa s nimi môže udusiť!

Česká obchodná inšpekcia (ČOI) varuje pred nebezpečnými plastovými loptičkami, ktoré sa objavili v niektorých predajniach. Podľa vyšetrovania inšpektorov by sa nimi mohli udusiť malé deti. Inšpektori okamžite zakázali predaj týchto gumových hračiek.

Výrobok nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) a môže sa vyskytovať aj na Slovensku.

Česká obchodná inšpekcia zistila na domácom trhu výrobok, ktorý môže byť nebezpečný pre deti. Je to hračka s názvom Soace Ball so šnúrkou.

Mäkké plastové loptičky s priemerom 75 mm v tvare loptičky soca sú vyrobené z mäkkého plastu. Na povrchu sú farebné geometrické motívy ovocia alebo písmen. Loptičky majú mäkké výstupky a zabudovaný pískací mechanizmus spolu s pružnou šnúrkou. Pútko na prst aj pískací mechanizmus sa dajú z hračky vybrať. Vo vnútri gule sa nachádza blikací mechanizmus. Na hračke nie sú žiadne značky ani identifikačné údaje a predávala sa úplne bez obalu. Ponúkané loptičky boli voľne uložené v kartónovej krabici s nápisom Soace Ball.

Hračka nespĺňa požiadavky nariadenia (ES) č. 86/2011 Z. z. Vzhľadom na absenciu akéhokoľvek označenia ju možno považovať za vhodnú pre všetky deti. Mechanické požiadavky na hračky sú stanovené v norme EN 71-1+ A1:2019. V článku 5.1 normy sa stanovujú všeobecné požiadavky na hračky určené pre deti do 36 mesiacov. Konkrétne sa v písmene a) uvádza: „Hračky a odnímateľné časti hračiek sa nesmú v žiadnej polohe úplne zmestiť do valca na malé časti“. Na priložených fotografiách je vidieť, že pri skúške ťahom silou 30 N sa z hračky uvoľnila (vytiahla) vložená plastová šnúrka s očkom a uvoľnil sa aj pískací mechanizmus, ktorý sa ďalej úplne vytiahol z hračky silou 15 N. Šnúra aj pískací mechanizmus sa zmestia do valca štandardných rozmerov.

Príslušné zistenia dokazujú, že pri bežnom a predvídateľnom používaní hračky malými deťmi sa z hračky môžu oddeliť malé časti (konkrétne pískatko a plastová šnúrka), ktoré dieťa následne vdýchne alebo prehltne.

 

zdroj: coi.cz

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com