Slováci, POZOR! Na Slovensko prichádza rozsiahle sneženie: Sneh napadne aj v nižších polohách. Kde a kedy?

Na Slovensko prichádza sneženie. Padať nebude len na severe, ale aj v nižších polohách.

Do našej oblasti sa totiž v nadchádzajúcich hodinách prepadne chladnejší vzduch a súčasne bude postupovať oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá prinesie spomínané sneženie.

Upozorňuje na to SHMÚ.

Celý status SHMÚ tu:

„Napadne sneh v nižších polohách už v piatok?
Vyzerá to tak, že áno, ale nestane sa tak všade. Začnime synoptickou situáciou. V piatok bude od západu cez strednú Európu postupovať zvlnený studený front. Na tomto studenom fronte sa bude presúvať tlaková níž, a to zo severného Jadranu, cez našu oblasť ďalej nad Poľsko (obr. 1). Pri svojom presune sa táto tlaková níž bude aj trochu prehlbovať, ale pokles tlaku v jej strede nebude významný. Podstatnejšie je, že po zadnej strane tlakovej níže k nám začne od severozápadu prúdiť chladnejší vzduch, čoho dôsledkom bude pokles nulovej izotermy a teda aj hranice sneženia.
V noci zo štvrtka na piatok tak začne na území Slovenska najprv na väčšine územia pršať a sneženie očakávame predovšetkým vo vyšších horských polohách (obr. 2). Už okolo poludnia sa však začne od západu ochladzovať a dážď prejde do sneženia, pričom na krajnom západe sa tak stane aj v najnižších polohách (obr. 3). Najväčšie rozdiely v skupenstve zrážok budú zrejme na západnom, prípadne strednom Slovensku, kým na východe a juhu by mal v nižších polohách prevažovať dážď.
Keď sa pozrieme na priemer ansámblu 12-hodinového úhrnu len snehových zrážok tak vidíme, že do piatkového večera nasneží najviac na Záhorí, pohraničí s Českom a aj vo vyšších polohách stredného Slovenska (obr. 4). V noci z piatka na sobotu bude pokračovať ochladzovanie, pričom najmä spočiatku sa očakávajú aj pomerne výdatné zrážky (neskôr budú zrážky slabnúť a ubúdať). Nasnežiť by tak malo aj na veľkej časti stredného Slovenska a na Spiši. Najmenej snehu očakávame na juhu územia a na Zemplíne, kde nemusí snežiť vôbec (najnižšia pravdepodobnosť je vo Východoslovenskej nížine).
Najhoršia situácia so snehom bude postupne na krajnom západe a tiež vo vyššie položených horských priechodoch takmer kdekoľvek na Slovensku. Pôjde tak o prvé plošne rozsiahlejšie sneženie (a vytvorenie snehovej pokrývky) v tohtoročnej zimnej sezóne.“ píše shmú na sociálnej sieti.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com