Slováci, POZOR! Meteorológovia vydali najvyšší stupeň výstrahy pred mimoriadnym teplom v týchto okresoch!

Teploty na Slovensku prekonali denný rekord, na niekoľkých staniciach popoludní namerali 37 stupňov Celzia.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.

Naše územie sa stále nachádza v teplej časti studeného frontu. Vzduch pred ním je u nás mimoriadne až extrémne teplý. Na júnový rekord to síce nestačilo (38,2 °C), no na denný rekord áno (37,1 °C). Teplota včera na viacerých miestach južnej polovice územia a severovýchodu vystúpila na 35-36 °C, ojedinele až 37 °C. Podľa operatívnych údajov tak bol celoslovenský denný rekord prekonaný (staničných rekordov bolo viac, podrobnejšie vyhodnotenie situácie prinesieme neskôr). Vzhľadom na pokračujúci prílev extrémne teplej tropickej vzduchovej hmoty od juhu až juhovýchodu však zajtra tento rekord zrejme neodolá, no ešte teplejšie bude v piatok, kedy bude prílev horúceho vzduchu vrcholiť.
V rámci strednej Európy bolo veľmi horúce počasie aj inde. Teplejšie ako u nás však bolo len v Maďarsku, kde teplota vystúpila na 37,7 °C.

Horúčavy sa očakávajú aj počas štvrtka (30. 6.), vo viacerých okresoch na juhu Slovenska môže teplota dosiahnuť 38 stupňov Celzia. SHMÚ o tom informoval na webe. Meteorológovia vydali výstrahu tretieho stupňa pre okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota, Poltár, Revúca, Rožňava, Košice a okolie, Trebišov, Michalovce, Vranov nad Topľou, Sobrance. Platí vo štvrtok od 14.00 do 17.00 h.

​“Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozornil ústav.

Výstrahy pred horúčavami majú vo štvrtok platiť na území celého Slovenska. Na západe, východe a v strede krajiny sa očakávajú teploty 35 až 37 stupňov Celzia, pre viaceré okresy platia výstrahy druhého stupňa.

Pre severné okresy bude platiť výstraha pred vysokými teplotami prvého stupňa, meteorológovia v nich očakávajú najvyššie teploty na úrovni 33 až 34 stupňov Celzia.

Predpoveď počasia na 30.6.2022 (Štvrtok)

Malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky a búrky.
Extrémne teplo a miestami dusno.
Denná teplota 32 až 38 st.
Slabý až mierny vietor, pri búrkach zosilnie.

zdroj: shmu.sk

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com