Slováci, POZOR! Meteorológovia vydali na zajtra ráno VÝSTRAHU pred snežením v týchto okresoch!

Vo viacerých okresoch sa môže v stredu od skorého rána vyskytnúť sneženie. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa. 

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Výstraha pred snežením platí od piatej až do dvanástej hodiny. SHMÚ ju vydal pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Banská Bystrica a Brezno. „V okresoch sa v polohách nad približne 700 metrov očakáva výskyt sneženia vo veľmi skorom termíne, pri ktorom spadne do štyroch centimetrov nového snehu“

„V prevládajúcom severozápadnom prúdení sa v našej oblasti bude obnovovať prílev chladného morského vzduchu. Prvé ochladenie sme zažili v noci na dnes, kedy sa po prechode rozpadávajúceho oklúzneho frontu dostal do našej oblasti chladnejší morský vzduch,“ uviedol SHMÚ.
V týchto chvíľach sa už chystá ďalšie ochladenie. Zajtra ho prinesie studený front, ktorý aktuálne postupuje cez Nemecko a Poľsko ďalej na juhovýchod. Prinesie aj zrážky, ktoré dokonca môžu byť od stredných polôh snehové, najmä nadránom. Vo vyšších polohách sa prechodne vytvorí aj snehová pokrývka, čo môže skomplikovať dopravnú situáciu najmä na horských priechodoch (najmä na Spiši a v blízkom okolí). Po prechode frontu sa zároveň cez alpskú nad karpatskú oblasť presunie tlaková výš, čo opäť podporí aj nočné mrazy. Chladno bude aj cez deň, od zajtra väčšinou len 8-15 °C, na severe aj menej.
Tretiu dávku chladného vzduchu dostaneme cez víkend a situácia bude veľmi podobná, ako tá predošlá. Podľa aktuálnych predpovedných materiálov by však mala byť posledná a po nej sa s veľkou pravdepodobnosťou začne otepľovať (no zároveň sa aj zvýši možnosť dlhotrvajúcej nízkej oblačnosti a hmiel – to však budeme upresňovať neskôr). uviedol SHMÚ.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com