Slováci, POZOR! Meteorológovia varujú pred búrkami s krúpami a silným vetrom v týchto okresoch

Meteorológovia varujú pred silným vetrom. Na niektorých miestach sa vyskytnú početné prehánky a búrky s krúpami.

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).  Vydal preto aj výstrahy prvého a druhého stupňa.

Na strednom a východnom Slovensku hrozia v sobotu búrky s krúpami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa pre stredné Slovensko a druhého stupňa pre východné.

Na východe sa môžu v sobotu vyskytnúť aj prívalové povodne. Pre Banskobystrický a Žilinský kraj platí výstraha prvého stupňa pred búrkami do 21.00 h. Meteorológovia upozorňujú na búrky v Trenčianskom kraji od 11.00 h do 18.00 h.

Výstrahu druhého stupňa pred búrkami vydalo SHMÚ pre Košický a Prešovský kraj do 12.00 h. O stupeň nižšia výstraha platí pre Košický kraj od 12.00 h do 22.00 h, a pre Prešovský do 21.00 h.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 – 85 kilometrov za hodinu,“ poznamenali meteorológovia.

Prívalové povodne môžu byť v okresoch Gelnica, Košice-okolie, Košice, Sabinov, Prešov, Bardejov, Svidník, Stropkov a Vranov nad Topľou. Meteorológovia preto vydali prvý stupeň výstrahy. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uvádza meteorologický ústav.

zdroj: SHMU

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com