Slováci, POZOR! Fyzické a duševné zdravie najviac ovplyvňuje týchto 6 emocií. Niektoré dokážu narobiť poriadne problémy

Vplyv emócií ovplyvňuje mnoho aspektov nášho života. Najprv musíme pochopiť, čo sú to emócie a aká je ich podstata. Emócia je mentálny proces, ktorý odráža subjektívny hodnotiaci názor na už existujúce alebo možné životné situácie.

Výskyt skutočne silných emócií je zvyčajne sprevádzaný fyzickými reakciami, ako je zvýšenie srdcovej frekvencie alebo chvenie rúk. Dnes vám povieme niečo o najsilnejších prejavoch emócií – ľudských vášní, ktoré najviac nepriaznivo ovplyvňujú náš blahobyt a život vo všeobecnosti. Sila emócií:

Zármutok:
Smútok a zármutok najviac škodia nášmu zdraviu. Dlhodobá depresia a stres môžu ovplyvniť ľudské zdravie. Hlavnými dôsledkami tohto stavu sú nespavosť, silné bolesti hlavy a strata chuti do jedla. Smutné emócie ovplyvňujú tvorbu kortizolu, ktorý reguluje koncentráciu cukru v krvi. Zmeny hladín cukru priamo ovplyvňujú krvný tlak.

Z tohto dôvodu môžete kvôli silnému stresu či smútku pociťovať závraty a nevoľnosť. Pokúste sa zistiť príčinu smútku a žite ďalej. Zvážte situáciu z viacerých strán. Ak niečo môžete zmeniť – zmeňte to.

Urážka:
Existujú ľudia, ktorí nedokážu odpustiť niekomu ani tú najmenšiu urážku. Zdravý nezáujem – je kľúčom k šťastnému životu. Snažte sa pochopiť, že najčastejšie ľudia zraňujú druhých, pretože sú sami nešťastní a v podstate ich drsné slová nemajú nič spoločné s vami. Neberte si ich obvinenia a kritiku na váš účet príliš vážne.

Závisť:
Prečo závidíme a žiarlime? Faktom je, že sa neustále snažíme porovnávať vlastné životy so životom inej osoby. Celá myšlienka spočíva v tom, že v skutočnosti nevidíme všetky aspekty existencie druhej osoby a neuvedomujeme si, akým problémom čelí. Vidíme len pozitívne stránky a preto závidíme.

Závisť býva často podnetom pre vznik strašných chorôb, ktoré môžu zničiť váš život. Hlavnými dôsledkami závisti sú tachykardia a hypertenzia. Závisť tiež podkopáva tráviaci systém a v dôsledku toho imunitu. Čím dlhšie závidíte, tým väčšia je šanca, že ochoriete.

Hnev:
Je veľmi zlé, keď necháte vo vašom vnútri vrieť hnev. Možno ste si všimli, že keď cítite silný hnev, nepríjemne vám stláča žalúdok a vy sa začínate cítiť zle? Niektorí považujú takéto prejavy za výsledok poruchy brušnej čakry, ktorá je zodpovedná za vôľu a pokoj. Najväčšou nevýhodou hnevu je, že nás ničí zvnútra.

Často si však tento hnev vybiť nemôžeme. Napríklad na váš šéf nakričal, alebo vás urazila svokra a vy nemôžete nikomu prejaviť vaše pocity, ktoré vás čoskoro ovládnu a to môže viesť k vážnym srdcovým problémom. Taktiež aj slová, vyrieknuté v hneve, môžu zničiť dôležité vzťahy. Najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s hnevom, je uvedomiť si ho.

Strach:
Táto vášeň je najničivejšia, pretože je spojená s mnohými inými emóciami, napríklad s hnevom, smútkom, či závisťou. Bojíme sa neznáma a samoty, sme smutní zo strachu a závisti. Je to práve ten strach, ktorý často kontroluje životy ľudí. S pomocou strachu môžete ovládať ľudí a manipulovať jeden druhého.

Sila myslenia a emócií je často podceňovaná. Kvôli strachu existujú klinické depresie a panické stavy, ktoré môžu významne zhoršiť kvalitu života. Riešenie strachu nie je v skutočnosti také ťažké, najdôležitejšie je analyzovať problém a pokúsiť sa ho vyriešiť.

Radosť:
Čo by mohlo byť zlé na radosti? Nadmerná radosť však môže negatívne ovplyvniť stav vášho kardiovaskulárneho systému. Okrem toho, po stavoch šťastia sa často vyskytujú takzvané recesie, keď sa cítite prázdny a všetko okolo vás vyzerá šedé a bez života.

Všímavosť pomáha kontrolovať vaše emócie. Vďaka nej môžete zabrániť vzniku mnohých chorôb a zlepšiť svoj život v mnohých aspektoch. Buďte opatrní a snažte sa odstrániť všetky faktory, ktoré môžu spôsobiť negatívne emócie. Vždy sa snažte dať svoje zdravie na prvé miesto.

ZDROJ: takprosto.cc

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com