Slováci POZOR! Epidemická situácia na Slovensku: Lengvarský ohlásil viaceré zmeny!

Epidemická situácia na Slovensku sa opäť mierne zlepšila.

Ventilovaných je 90 pacientov, v nemocniciach je hospitalizovaných menej ako 800 ľudí. Plne zaočkovaných je okolo 700.000 ľudí. Situácia je pomerne priaznivá aj v okolitých krajinách. V stredu o tom na tlačovej konferencii informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík.

Denne prijmú v nemocniciach asi 50 pacientov s ochorením COVID-19. Klesol aj počet intenzívnych lôžok pre pacientov s týmto ochorením, zaplnená je z nich asi polovica.

V čakárni na očkovanie podľa jeho slov čaká približne 200.000 ľudí, ktorí ešte nemajú pridelený termín. Denne sa darí očkovať približne 20.000 osôb. Najviac, asi 46.000 ľudí, čaká na termín v Bratislave. Naopak, najmenej v okrese Medzilaborce. Najviac, 64 percent, je zaočkovaných vo vekovej skupine od 70 rokov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) potvrdil, že očkovanie vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNtech je v dostupné prakticky pre celú populáciu od 16. roku života.

Tí, ktorí sa budú očkovať od soboty (22. 5.), už dostanú nový dvojjazyčný certifikát. Systém bude pripravený tak, že najneskôr od pondelka (24. 5.), ak si záujemca klikne na stránku korona.gov.sk, tam bude mať kolónku na vyžiadanie si certifikátu, ktorá mu obratom príde na mailovú adresu,“ povedal s tým, že od 26. júna by sa mali v rámci celej Európskej únie spustiť tzv. COVID pasy.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) priblížil, že policajtom plánujú nakúpiť techniku, napríklad PDA zariadenia alebo mobily, aby mohli kontrolovať QR kódy, ktoré majú byť súčasťou certifikátov.

Mikulec potvrdil tiež prípravu aplikácie e-karanténa. Ide podľa neho o záležitosť viacerých rezortov. „Naším záujmom je, aby to bolo čo najskôr,“ povedal. Bližšie termín možného spustenia nekonkretizoval.

Šéf rezortu zdravotníctva tiež uviedol, že zrejme dôjde k zlúčeniu mobilných odberových miest, v ktorých sa budú môcť vykonávať aj antigénové, aj PCR testy. V prípade, že niekomu vyjde pozitívny antigénový test, môže sa dať pretestovať i PCR testom.

Lengvarský dodal, že do pár týždňov by sa malo dať realizovať na území celého Slovenska testovanie odpadových vôd.

Na margo ruskej vakcíny Sputnik V doplnil, že nie je majetkom SR.

zdroj: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com