Slováci, POZOR! Ďalší útok medveďa! V Očovej napadol 33-ročného horára odzadu!

Dnes v dopoludňajších hodinách došlo v katastri Očovej v okrese Zvolen k útoku medveďa hnedého na zamestnanca štátneho podniku Lesy.

33-ročný muž vykonával terénnu obhliadku miesta, ktoré sa malo zalesňovať. Išlo o lokalitu Jasle, asi 300metrov od budovy bývalej lesnej správy Kyslinky, v blízkosti prístupovej cesty z Hrochote v smere na Zálomskú a Očovú.

Medvedica bola na mieste aj s troma minuloročnými mláďatami. Na horára zaútočila odzadu. Muž nemá vážnejšie zranenia, je však poudieraný, má natrhnutý stehenný sval a na bedrách škrabance. Horár sa snažil vyhnúť priamemu kontaktu s medvedicou, tá ho však sotila na zem, revala, no v útoku už našťastie ďalej nepokračovala.

Z toho dôvodu lesníci pripomenuli širokej verejnosti, že v súčasnosti je čas medvedej ruje, ktorá trvá od apríla do júna. V tomto období sú medvede najaktívnejšie a tým pádom je stretnutie s nimi pravdepodobnejšie. Okrem toho upozorňujú na to, že medvedice s mladými už opustili svoje brlohy, čo môže spôsobiť, že v prírode narazíme aj na skupinku viacerých medveďov pokope.

„Medvedica, ako každá iná matka, môže byť pri obrane svojho potomstva nevyspytateľná. Zdôrazňujeme, že univerzálne pravidlo správania sa pri stretnutí s medveďom neexistuje, ale vychádzajúc zo skúseností ľuďom odporúčame pomaly cúvajúc opustiť toto miesto, v prípade, že nás medveď zvalí na zem, chrániť si hornými končatinami najmä oblasť hlavy a krku. Neodporúčame priamy očný kontakt,“ uviedli lesníci.

zdroj: LESY Slovenskej republiky

 

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com